Vážený pane premiére,

za normálních okolností bych Vám nepsal. Nejsem Váš volič, nevolím ani Vaši stranu, nikdy jsem ji nevolil a ani se k tomu nechystám. Za normálních okolností bych Vás sledoval kritickým okem jako představitele opačného politického tábora. Jenže okolnosti posledních dní rozhodně nejsou normální.

Okolnosti nás postavily do situace, kdy klasické pravolevé dělení politického spektra pozbývá aktuálnosti. Dnešní otázka není "pravice, nebo levice", ale spíš "liberalismus versus samoděržaví". A v tomto dělení jsme, mám dojem, na téže straně.

Aby bylo jasno: já vnímám program ČSSD jako nevstřícný k nám, živnostníkům. S vaším programem zkrátka, jsa liberálně založený, nemohu souhlasit, jsou to pro mne věci příliš socialistické, příliš byrokratické a obsahují příliš mnoho "nařízeného dobra", jak kdysi říkal Váš stranický kolega Škromach. Vnímám všechny kontroverzní kroky Vaší vlády, vnímám i kontroverze spojované přímo s Vaší osobou. Všechno tohle považuji za věci problematické, chybné, nešťastné nebo prostě jen nešikovné a nemávám nad nimi rukou.

Nelíbilo se mi, že berete do vlády Andreje Babiše. Nelíbilo se mi, když jste jako vláda prosazovali nehorázné zákony, které dělají z ministerstva financí další silový resort. Jistě víte, co mám na mysli: od EET po cenzurní přílepek v zákonu o loteriích. Nelíbilo se mi, že jste Andreje Babiše udržel u moci i po aféře s Čapím hnízdem. Zklamalo mě to, jak jste se postavili k rozhodnutí soudu v případu Altner. Nelíbí se mi tisíc a jedna věc, kterou jste udělal Vy nebo Vaše vláda.

vše o vládní krizi na jednom místě
velkahra2

Přesto Vám chci za něco poděkovat. Měl jste za dobu svého premiérování několik světlých okamžiků. Bylo to třeba v ten den, kdy prezident republiky zpíval hymnu na Albertově na jednom pódiu s Martinem Konvičkou a Vy jste se veřejně proti tomu ozval. V ten den jste se postavil i proti hlasu lidu a zastal jste se uprchlíků. Měl jste několik takových hezkých světlých okamžiků, kdy jsem si i přes všechny výhrady říkal, že jste se zachoval správně. Vím, že to nebylo jednoduché, vím, co a kdo je proti Vám, vidím komentáře, kde Vás dav "věší na lucernu" a nazývá vlastizrádcem. Myslím si, že v takové chvíli je namístě, aby každý, kdo s Vaším postojem souzní, každý, komu je tohle "vlastizrádcování" a volání po krvi odporné, zapomněl na pravici i levici a řekl na plná ústa: "Díky, že to zaznělo z úst předsedy vlády!" To je, myslím, fér.

Z výsledku voleb a ze vzniku Vaší vlády jsem neměl radost ani trochu, to mi můžete věřit. Ale když jsem viděl, co se dělo hned po volbách v Lánech, tak jsem Vám držel palce. O tom, že prezident Zeman - a s ním někteří jeho fanoušci ve Vaší straně - směřuje kamsi na Východ, do prostoru mezi Ruskem a Čínou, nemůže být pochyb. A ačkoli mám proti Evropské unii řadu výhrad, je mi stokrát milejší "diktát Bruselu", jak to někteří nazývají, než loutkovodič z Kremlu.

Jak jsem psal - mám k Vašim krokům řadu výhrad a k politice, kterou představujete, ještě víc. Ale přes to všechno cítím, že jste politik v podstatě standardní, což bych o některých Vašich předchůdcích v ČSSD nikdy neřekl. Připadáte mi jako prozápadně orientovaný politik, který - ač není bez chyby - ctí demokracii a její procesy. Z Vás proto nemám strach. Strach mám z různých neřízených střel "nepolitiků" nebo pomstychtivých hulvátů na vysokých postech.

Pane premiére, volit Vás nebudu. S Vaší politikou souhlasit nemohu. Ale teď, v tuto chvíli, v aktuálním politickém souboji posledních týdnů, máte moji podporu.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru