Pokud se minulý týden něco ukázalo naprosto jasně, tak to, že - na rozdíl třeba od Mariánského příkopu - Ing. Miloš Zeman nemá dno. Kdykoli jste měli v uplynulém týdnu pocit, že hlouběji už nelze, tak hned druhý den přišlo hrábnutí ještě níž. A pokud jste si třeba před rokem říkali, že níž už nepůjde, tak dneska už i největší optimisti vidí, že Zeman může kdykoli klesnout hlouběji a že to klidně udělá.

Například byste těžko kdy věřili tomu, že uvidíte situaci, ve které je Vladimiru Putinovi trapně. A vida, jde to. Stačí, když prezident demokratické země, která je členem NATO a EU, na státní návštěvě v Číně zavtipkuje o likvidaci novinářů přímo Putinovi do ouška. Vtip to byl tak třeskutý, že i Putin Zemanova slova mírnil: "Není třeba likvidovat, stačí omezit…" Můžeme se jen dohadovat, jestli se Zeman nechal unést pocitem, že je mezi svými, a přestal se kontrolovat, nebo jestli chtěl ukázat, že je taky drsný a nekompromisní, ale vyšel z toho zase jako neotesanec...

Ovšemže Putin s likvidací novinářů nemá problém, ale při své sociální inteligenci ví, že se o takových věcech na veřejnosti nemluví. Nechává to lidem prostším nebo lidem, jejichž opojení vlastní duchaplností je silnější než cit pro míru. "Nemluv o provaze v domě oběšencově," říká se. Jenže to je jen taková, jak by Zeman řekl, idiotská zvyklost. Zeman pak odmítl tlumočníka a ve snaze zalichotit Vladimiru Vladimiroviči pohovořil jazykem, o němž si asi myslí, že je to ruština, ovšem V. V. Putin vypadal mírně zaskočen, ačkoliv "razumněl". Pravděpodobně nezná západomužický dialekt, v němž se třeba Pražský hrad neříká "Pražskij grad", ale "Pražskij kreml". Ale nikdo ze Zemanova okolí si mu asi netroufne říct, že mluví stylem "ja bydláju za nadrážom" a že dělá ostudu, kdepak - jsou na něj ještě hrdí, jako na nonkonformní osobnost...

Tak samozřejmě je možné, že tou průpovídkou chtěl Zeman Putinovi ironicky vyčinit za to, že v Rusku jsou nepohodlní novináři zavíráni a někteří fyzicky likvidováni za nevyjasněných okolností. Ale pak ústy svého mluvčího vzkázal světu, že to byl vtip, ačkoli se u něj nesmál ani on, ani Putin. Redaktor Komsomolské pravdy to dokonce označil za "nejveselejší setkání" - vsadím se, že se někteří ruští novináři smáli, až se za mříže popadali, a Sabina Slonková se jistě řehtá ještě dnes.

My tady už víme, že Ing. Zeman plácá, co mu slina na jazyk přinese, že "žertuje" stylem "na novináře pal!" a že mu není nic trapné tak, aby to nemohl říct do televize. Klidně bude vyprávět o Stalinovi a litovat, že "jeho metody v desetimilionové zemi nelze použít". Nic, přejdeme to, protože nemá smysl na to reagovat. My víme, že tlachá, a pokud to někomu připadá pod úroveň, vyběhne věrný Ovčáček a napíše, že jen hlupák nerozumí bonmotu - a je vyřešeno. Vtipkuje o odstraňování premiérů kalašnikovem. Vtipkuje o udělení milosti Kajínkovi - vlastně ne, tohle prý vtip není, prý to podepíše, jen co se vrátí.

Na západ od nás to už, bohužel, vědí taky, a proto si ho moc nezvou. Na východ od nás to taky vědí, ale tam se zase hodí, když prezident země EU a NATO říká veřejně naprosté nehoráznosti, jako kdyby předčítal Sputnik News. Můžou pak směrem ke svým občanům psát: "Vidíte, už i v EU jsou země, které vědí, že Rusko je důležité a veliké…" Teď si to ale Zeman možná pokazil, když zapomněl, že v Putinově přítomnosti dělá vtípky jen Putin!

Zeman zkrátka, řečeno jazykem naší mládeže, jede točky jak Bajaja na lysohlávkách. K tomu si ve svém pořadu ještě notuje, kolik lidí právě svými výroky naštval. Trošku paranoidnější člověk snadno podlehne dojmu, že hraje úplně jak podle ruských notiček o hybridní válce: "Není důležité přesvědčit je, že mají věřit Rusku, důležité je, aby nevěřili svým politikům, svým institucím, svým médiím." Všechno tohle Zeman zvládá na jedničku: novináři jsou pro něj póvl, ústava trhací kalendář, soudy jistě soudí špatně (však sám několikrát soudní spor o pravdivost svých báchorek prohrál), vláda je špatná, svévolně způsobuje chaos, migranti, bu bu bu…

Zatím každý prezident České republiky ve druhém funkčním období lehce zešílel a utrhl se ze řetězu. Zeman to zvládl hned v prvním, a důkladněji než oba jeho předchůdci dohromady. Minulý týden dokonce zatroubil do útoku na ústavní pořádek a hodlá se zeptat Ústavního soudu, jestli věta "odvolá ministra", když je napsaná v ústavě, znamená "odvolá ministra". Asi cítí v zádech podporu svých voličů a ruských peněz.

Co by musel ještě udělat, aby i jeho věrní naznali, že naprosto ztratil soudnost? Stáhnout v televizi gatě a mlátit přirozením o stůl? Obávám se, že ani to by mu hlasy u příznivců neubralo; naopak by si pochvalovali, jak to pěkně mlaskalo.