Bude to typické zemanovské gesto - nečekané, výstřední a efektní. Prezident ve svém vánočním projevu oznámí, že ze zdravotních důvodů již kandidovat nebude. Se svým popelníkem z litého skla se odebere na Vysočinu, kde bude v chalupě přijímat návštěvy jako nějaký novodobý Thoreau.

Budeme-li se dívat na situaci takto, dostaneme se ze začarovaného kruhu na téma "Kdo dokáže porazit Zemana" a přejdeme k tomu podstatnému - který ze stávajících kandidátů by skutečně byl lepším prezidentem bez ohledu na volební taktiku.

Navíc to vůbec není nereálné. Při zdravotních potížích, které nyní sledujeme v Číně v přímém přenosu, by bylo další volební období pro Zemana nesnesitelné utrpení. Že se rozhodl odejít, je zřejmé i z faktu, že odmítl jít do kampaně. Vskutku - pokud by mu na cestu z D1 svítily vlastní billboardy plné slibů, umělecký dojem by byl horší.

Ví o tomto jeho rozhodnutí někdo? Maximálně tak jeho žena, odhaduji. Prezidentovo okolí by nepochybně do Zemana v případě potřeby namontovalo i robota, aby ho udrželo u moci. Dělení kořisti ještě nezačalo, jedno volební období je málo - to stačí tak na průzkum terénu. Jde poměrně o hodně a každý rok se počítá. Nicméně Miloš Zeman nikdy zvláštními ohledy k okolí netrpěl - vlastní obraz v dějinách mu bude přednější a sokratovský odchod ho u babiček povznese do výšin svatých v barokních kapličkách.

Koho Zeman podpoří? Vladimír Dlouhý si myslí, že jeho. Nejspíš si nevšiml, že už hodně vody uplynulo v řece od doby, kdy byl nejpopulárnějším českým politikem. Kariéra v Goldman Sachs a módní obroučky v ceně menšího ojetého vozu dnes nejsou pro kandidáta tím nejlepším doporučením. Ostatně - proč by měl Zeman někoho podporovat? Strategie "já neříkám tak ani tak, ale na má slova dojde" je mnohem účinnější.

Nakonec budeme na Zemana vzpomínat s nostalgií, asi jako když se dnes díváme na Majora Zemana. Vskutku, už nikdy nebudeme mít v čele státu takového exota, aby o něm vycházely články v New York Times s titulkem, že český prezident označuje novináře za hyeny, hnůj a chce je likvidovat. Až emoce opadnou, vždycky se štípnem, jestli se nám to nezdálo, a pak se nad tím budeme bavit.

Popřejme tedy Miloši Zemanovi k posledním pár měsícům vlády, ať si ji užije. Já mu jako speciální dárek věnuji svou knihu Kočky jsou vrženy, která vychází za čtrnáct dní a v níž ho do dramatického souboje o prezidentské křeslo vyzve klapouchý kocour z hnutí Nevím.

Otázka je, co bude s Ovčáčkem. Pokud se náhodou neukáže, že celý Ovčáček je také výmyslem Kazmy, tak si ho dokážu dobře představit v nějakém výstředním kulinářském pořadu na TV Prima. Až tam bude mudrovat nad hlávkami zelí a rybičkovou pomazánkou, možná mu i odpustíme.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, producenta Jakuba Horáka a dalších.