Bohuslav Sobotka by si měl sbalit spacák, obout pevné boty a vyrazit do Nepálu chodit po horách, kde si vyčistí hlavu. Je to nejlepší řešení, když doma máte problémy se ženou, v práci vám to nefunguje a nikdo vás nemá rád.

Premiér a bývalý předseda sociální demokracie to schytal nezaslouženě. Objektivně vzato se mu totiž všechno povedlo. Současná vláda je jedna z nejúspěšnějších: z politického života odešla řada podezřelých šíbrů, vojenská kontrarozvědka už nesleduje manželku premiéra, máme bezprecedentní ekonomický růst a zvedají se i důchody a platy učitelů, lékařů a zdravotních sester. Nárůst platů státních zaměstnanců tlačí i na soukromou sféru, takže se za mizerné platy pokladních začali stydět i v Lidlu a navýšili je.

Bohužel pro Sobotku, voličům sociální demokracie to nestačí. Voliči ČSSD jsou posedlí obavami z Bruselu, imigrantů a konce říše římské. Premiér je pro ně synonymem pro nebezpečnou Merkelovou, která hodlá zaplavit naši zemi uprchlíky. Fakt, že vláda odmítla povinné kvóty a z vybombardované Sýrie jsme za uplynulý rok přijali celkem dvanáct lidí, je vůbec neuklidnil. Občané žijí totiž v domnění, že za celou migrační krizí stojí tajemné, podezřelé síly - nejspíš Soros nebo Česká televize. Kdo dneska řekne, že nemá rád cikány, připadá si málem jako novodobý disident.

Smůlu měl Sobotka i s novým stylem, který vnesl do sociální demokracie. Není s podivem, že hodlal oslovit slušné moderní liberály z měst - sám je totiž takový. Bohužel, všichni ti, kdo přivítali, že v čele nejstarší české politické strany už nestojí exot typu Jirky Paroubka, jako na potvoru volí jiné politické strany. A premiérovi mu u nich nepřidal ani přístup chytré Horákyně, kdy na jednu stranu vyznává západoevropské sociálnědemokratické hodnoty, ale vzápětí píše do Pekingu ponížené listy dehonestující dalajlamu.

Ani směrem k lidovým vrstvám nebyly jeho kroky dvakrát taktické. Pořídit si voliče, kteří sedí u piva, kouří jednu cigaretu za druhou a na všechno nadávají, a pak jim zakázat kouřit a hostinské naštvat s EET - to není zrovna nejchytřejší nápad.

Tím, kdo by měl premiérovi poděkovat nejvíc, je nakonec Andrej Babiš. Sobotka je vlastně jeho Jan Křtitel. Pomazal Babiše na ministra, předal mu své následovníky a teď už jen čeká, komu odevzdá svou hlavu.

Autor je volebním poradcem Pirátské strany.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru