Představte si, že provozujete plovárnu a potřebujete, aby se po pláži nepromenovali neplatiči. Jádro plovárny je dávno oplocené, ovšem je tu i možnost zabezpečit pláž jinak. Nasaďte čidla, navrhuje vlivný majitel firmy, která zabezpečovací systémy dodává. Protože senzory okolo pozemku ohlídají i již oplocenou část plovárny, máme tu dilema: opečovávat plaňky a případně jich pár přikoupit, nebo celý plot zbourat a vsadit na čidla? Řešení nevyžaduje vysokou matematiku. Plot již existuje, tudíž jde o to, zjistit, zda jeho údržba a případné prodloužení vyjdou při srovnatelné spolehlivosti dráž než senzory, a podle toho se rozhodnout.

S analogickým problémem se roky potýká ministerstvo dopravy. "Plovárnou", o niž jde, je síť dálnic a silnic, na nichž se vybírá mýto. V roli zákazníka je stát, jemuž patří i "plot" v podobě mýtných bran. Ty je ovšem možné nahradit "senzory" v podobě satelitního sledovacího systému. Věc ale komplikuje vládní usnesení, podle kterého má být tendr na mýto "technologicky neutrální", aby předem nevyřadil ze hry žádný ze způsobů sledování nákladních aut. Po včerejšku už víme, jak "neutralitu" Ťokovo ministerstvo zařídilo: požaduje, aby systém pokrýval celkem 1140 kilometrů silnic prvních tříd, což je pětinásobek současného stavu.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?