V neděli odstartovala Účtenkovka. Start provázely problémy, což se dalo čekat. Sice se Účtenkovka připravovala několik měsíců, pořídila si i drahé logo, ale jakmile stát spouští informační systém, není to nikdy bez problémů. Tentokrát se kromě těch tradičních problémů, jako jsou nedostupné servery, objevilo i pár dalších.

Třeba taková aplikace pro smartphony. První verze, dostupná v neděli, požadovala velmi zajímavá oprávnění, včetně informací o tom, s kým si uživatel telefonuje. Nefungovala, padala, lidé si stěžovali na špatnou funkci rozpoznávání kódů a na spoustu dalších věcí.

Zajímavý pohled ale odhalil pohled na uživatelská hodnocení podle bodů. Ti, kteří dávali účtenkové aplikaci plný počet bodů, leckdy připojili i zajímavý komentář. Třeba:

- "Aplikace super. Komentáře najatých id*otů k smíchu. Zalkněte se vztekem, zlodějíčci, EET funguje a fungovat bude, i kdybyste se na hlavu stavěli."

- "Hele, vy, co tady brečíte. Nikdo vás nenutí aplikaci používat. Běžte třeba místo toho do nějaké večerky brečet s panem majitelem, že musíte platit daně."

- "Konečně něco pro národ, Babiš zlodějům ukáže, jak být ten správný Čech."

Je to taková hezká mentální zkratka. Kdo je proti EET, je zloděj a nechce platit daně. Kampaň funguje. A funguje zjevně líp, než by kdo čekal.

O víkendu jsem se například dozvěděl, že "je načase, aby už někdo zarazil ty lumpárny, jako je povinné hlášení, EET a další kalouskoviny". To pak nevíte, jestli plakat, smát se, nebo mávnout rukou.

Taky jsem se dozvěděl, že pokud Babiš udělal něco špatného, není to jeho vina, ale vina toho, kdo mu to umožnil tím, že neudělal kroky, které by tomu zabránily (tedy asi Klaus, ODS a Kalousek). To mě nemálo zarazilo, protože kdybychom se stejnou optikou dívali na vše, tak vinen není vrah, ale ten, kdo dovolil, aby se prodávaly nože. Vinen není bezohledný řidič, ale ten, kdo nezabránil rychlé jízdě. A tak dále. Nikdo za nic vlastně nemůže.

Do toho jsem si pustil nějakou diskusi Babiš-Fiala, kde Fiala zmiňoval zlikvidované společnosti a pokaždé, když řekl "neprávem zlikvidovaná společnost", zazněl Babišův výkřik: "Zločinci to byli!"

Jak nejsem velký příznivce mediálních zkratek, tak si říkám, že ironické označení "svědci Babišovi" je velmi trefné. Jako ne že by v jiných stranách nebyli kreativní stran výmluv "to my ne, to jiní", ale takhle očividné překrucování evidentního je dosud nevídané, snad jen s výjimkou prohlášení Jiřího Ovčáčka.

Vrchol absurdity jsem se pak dozvěděl, když jsem se jednoho člena ANO zeptal, jaký je postup v ANO v případě, že by bylo potřeba odvolat předsedu. Prý "to samozřejmě jde, ale není to třeba, Babiš je dobrý předseda, ne jako ti zkorumpovaní předsedové jiných stran".

Když budu parafrázovat starou anekdotu: Jednou vyjde bulletin hnutí ANO, kde budou jen bílé stránky. Však na co písmena, když je všechno jasné!