Máme tady další zajímavý průzkum, který může naznačit výsledek voleb. CVVM zkoumalo důvěru v politiky a výzkum nepotěší především Andreje Babiše. Je sice na druhém místě, ale od posledního šetření se důvěra v něj propadla o šest procent. Vůbec poprvé je pod čtyřiceti procenty důvěry. Zřejmě se projevil efekt obvinění v kauze Čapí hnízdo a další pochybnosti, které se kolem jeho osoby hromadí. Kámpáááň, řekl by on sám.

Zajímavý je vývoj Babišovy popularity. Ta dosáhla vrcholu na začátku roku 2015 a od té doby se jede dolů. Vypadá to takto:

Může se to projevit na volebním výsledku? Zřejmě ano. Babišovo ANO je vůdcovskou stranou a jeho osud je svázán s osudem předsedy.

Interní průzkumy, které si nechávají provádět politické strany, naznačují, že by jeho výsledek nemusel být tak zářivý, jak naznačují průzkumy "oficiální", které ANO věští 28–33 procent.

Sám Babiš mluvil v rozhovoru pro Novinky.cz o 22–24 procentech. To samozřejmě mohlo být motivované hlavně snahou mobilizovat voliče, aby v domnění, že ANO jasně vyhraje, nezůstali doma. Ale čísla, ke kterým docházejí jiné partaje, jsou, soudě dle neformálních rozhovorů s jejich představiteli, jen o něco vyšší. Takže ANO sice nemůže nevyhrát, ale nemusí to být až takový festival koblih, jak se obecně soudí.

Ale zpět k popularitě politiků. Celkové TOP 5 vypadá takto:

Graf

S trochou ironie (ale opravdu jen s trochou) se dá říci, že vedení Martina Stropnického ukazuje, že pro popularitu je nejlepší nic moc neříkat, usmívat se, líbit se ženám a hrát v populárních seriálech pokud možno pozitivní postavy. Důvěra v avatary je v Česku obecně vyšší než v reálné osoby. Češi asi vědí, proč to tak mají…

Zároveň to ale – teď už se vší vážností – ukazuje, že Stropnický může výsledek ANO udržet vysoko a Andrej Babiš, který se o něm, konkrétně o jeho pracovitosti, nevyjadřuje zrovna lichotivě, by si měl svého herce trochu víc považovat.

Volební deník petra honzejka

Zásadní je ovšem pozice Tomia Okamury. Ten od poloviny roku 2015, kdy mu věřilo jen 24 procent lidí, vyletěl o patnáct procent vzhůru.

Je to další indicie, že je černým (hnědým) koněm voleb a jeho výsledek může být vysoko nad 6–7 procenty, které mu přisuzovaly dosavadní výzkumy.

Mimochodem, aktuální průzkum STEM/MARK pro MF Dnes mu věští skoro 10 procent. Tolik nikdy v Česku žádná strana, která se dá označit za extrémní pravici, nezískala.

Stále více se dá hovořit o "efektu Kotleba". Tento slovenský fašista sbírá nejen hlasy lidí žijících v informačním ghettu "alternativních serverů", ale i obecně hlasy protestní. Hezky je to popsáno v textu kolegy Martina Ehla.

Tamní politici si Kotlebu vypěstovali neustálým strašením migrací, což částečně platí i pro Okamuru.

Ten je navíc výřečný, mluví srozumitelně, je v kampani neuvěřitelně pracovitý, skvěle mu fungují sociální sítě. A také má implicitní podporu Miloše Zemana, což mu dodává legitimitu. Volit Okamuru už není většinově vnímáno jako něco "sprostého". Jak už jsme psali zde, z výsledku Tomia Okamury budeme zřejmě překvapeni.


A ještě jednou k Okamurovi. Ten má výhodu, kterou mají všichni brutální populisté – slíbit může všechno a nemusí se starat o to, že by musel sliby někdy plnit. Když se podíváme do jeho volebních novin, najdeme skutečné perly. Třeba tuhle:

okamura pivo

Ano, pivo a léky v jedné řadě. To jde ještě dál, než kam zašel legendární komunistický potentát Vasil Biľak, když v osmdesátých letech vykládal v rozhovoru pro švédská média, že "pivo je náš chleba". Bude se to líbit. V zemi, kde se pije prakticky nepřetržitě, nejen "po práci", ale i v práci, a kde prezident na veřejném shromáždění zděšeně dementuje zprávu, že přestal pít, aby mu náhodou nepoklesla popularita, to nemůže nefungovat.

Koneckonců: Základní český přípitek zní "na zdraví" – a to i v případě šestého a každého dalšího panáka.

Tak proč by se vlastně nemělo přistupovat k alkoholu stejně jako k lékům i v daňové oblasti, že ano? Andrej Babiš se musí tlouci do hlavy, že ho to taky nenapadlo.

Tak při pátku "na zdraví"! Nebo radši počkejme na sobotu po volbách. Zřejmě to budeme potřebovat.