Andrej Babiš podává trestní oznámení na "skupinu Šuman", která na Twitteru publikovala další, pro Babiše nepříjemné materiály.

Tentokrát jde o (údajné) bankovní dokumenty prokazující, že Babiš celou dobu vystupoval jako vlastník farmy Čapí hnízdo, i když dosud tvrdil opak.

Bylo by samozřejmě snadné podlehnout pokušení a začít v reakci na trestní oznámení trousit poznámky typu "hehe, pro pravdu se každý zlobí" nebo "darmo se čertí na zrcadlo, kdo má křivá ústa". Jenže přesně před tímhle škodolibým přístupem je potřeba varovat.

Obsah materiálů "skupiny Šuman" (jméno odkazuje k estébákovi, který byl v osmdesátých letech v čilém kontaktu s Andrejem Babišem) je samozřejmě hyperzávažný. Naznačuje vážná rizika spojená s mocenským angažmá Andreje Babiše, s jeho uvažováním, morálním profilem a tak dále. Ale způsob, kterým se dostávají informace na veřejnost, je též na pováženou.

Řekněme si to na rovinu: Veřejnou debatu před volbami zásadně ovlivňuje skupina, o které se nic neví. Kdo to je? Kde berou informace?

Asi těžko si někdo může myslet, že je to parta Rychlých šípů, kterým čirou náhodu přistávají v mailové schránce tajné nahrávky konverzací vicepremiéra nebo interní bankovní dokumenty. Je možné, že poslední dokumenty (údajně z banky HBSC) pocházejí z policejního spisu souvisejícího s vyšetřováním možného Babišova dotačního podvodu.

Jak se k nim skupina dostala?

Investigativci, kteří se případem zabývají, například Jaroslav Spurný z týdeníku Respekt, říkají, že je to ve skutečnosti podle všeho hodně divná parta s kdovíjakou motivací.

Vím, kdo založil účet Julius Šuman, ta parta nepůsobí dvakrát přesvědčivě, říká Spurný
Jaroslav Spurný.

Celé je to dost děsivé. Kromě skupiny Šuman existuje i kontraskupina, která ukradla původní "šumanovský" twitterový účet a která o původu skupiny Šuman pokoutně trousí takové věci, ze kterých vstávají hrůzou zbytky vlasů na hlavě i otrlým novinářům. Ne, omlouvám se, zveřejnit to opravdu nemůžu. Věřit se nedá nikomu.

Možná je kontraskupina ještě horší než původní Šuman. Například o bezpečnostní divizi Afgrofertu se také vyprávějí divoké legendy. Nikdo neumí na sto procent říci, jak to je, kdo co sleduje. Ale právě proto je to všechno tak nebezpečné. Propadáme se do bahna, i když někdo třeba s těmi nejlepšími úmysly.

Znovu: Zveřejnění informací, že Andrej Babiš mohl využívat svá média k dehonestaci politických konkurentů nebo že skutečně lhal kolem vlastnictví Farmy Čapí hnízdo, se na první pohled jeví jako čistokrevný veřejný zájem. Máme právo vědět, kdo nám chce vládnout a jaké bulíky nám věší na nos. Jenže zcela nezpochybnitelné by to bylo pouze v případě, kdy bychom znali identitu zdroje či alespoň byli schopni autenticitu šumanovských materiálů jakkoli ověřit – podobně jako to dělali Carl Bernstein a Bob Woodward v aféře Watergate. Jenže nevíme, neznáme.

Volební deník petra honzejka

Pravda, nedá se s tím asi mnoho dělat. V době, kdy stačí zavěsit cokoli na twitterový účet a už je to venku, je verifikační role novinářů obtížně naplnitelná.

Metoda "Ctrl C + Ctrl V + no a pak se uvidí" se nezastavitelně šíří. (Skoro) každý chce být první. Technologické možnosti nahrávají Šumanům všech odstínů. Přesto by média, pokud chtějí dostát své roli, měla k informacím dodávat kontext a pokusit se pozadí skupiny (skupin) Šuman maximálně rozkrýt – tak, jak píše kolega David Klimeš zde.

Ano, Andrej Babiš představuje riziko pro liberální demokracii. Jeho střet zájmů je gigantický, jeho respekt k parlamentarismu je pramalý, jeho nápady na ústavní změny jsou nebezpečné, jeho sklon k přenášení šéfovského autoritářství do politiky a života společnosti taktéž. Ale pokud někdo jásá nad skupinou Šuman jen proto, že jejím terčem je tentokrát zrovna Babiš, musím ho brzdit.

Když přitakáme principu anonymní diskreditace - byť možná v tomto případě založené na faktech a konané třeba i v dobrém úmyslu -, zaděláváme si na to, aby to nějaký Šuman brzy zkusil někde jinde, na někoho jiného. Třeba na nás. A třeba už bez vazby k faktům.

Kdo si myslí, že "Šuman" je dobrý sluha, měl by si připustit, že to může být příště zlý pán...