Finančníci na celém světě milují zkratky, protože jejich používání vzbuzuje dojem, že jste „cool“. Je to jako s každým jiným žargonem, utrousíte-li ve správný moment správné slovíčko, část vašich posluchačů zbystří, protože si uvědomí, že jste na stejné vlně, a spiklenecky na vás budou pomrkávat. Jednou z těchto zkratech je i LBO, „leveraged buyout“ nebo-li nákup (zejména) firmy za půjčené peníze.

Pohybuji se ve finančním světě bezmála patnáct let, k tomu je třeba přidat dalších pět let studia ekonomie. Nikdy nezapomenu na chvíli, kdy nás na univerzitě začali seznamovat s myšlenkou, že cizí peníze jsou lepší než vlastní. Intuitivně jsem se bránil, vstupoval jsem na fakultu s poměrně logickou myšlenkou, že je lepší nic nedlužit než naopak. S tou však byla ekonomická teorie v rozporu. Protřelí profesoři i "hejsci" doktorandi přicházeli, aby nám prozradili velké tajemství.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?