V české katolické církvi se rozhořel zásadní spor. Kardinál Dominik Duka napsal předsedům všech stran, které se dostaly do sněmovny, dopis, v němž jim gratuluje k volebnímu úspěchu. S pochvalnými slovy na svoji adresu se na Facebooku pochlubil Tomio Okamura. "Jsem přesvědčen že nás spojuje péče o bezpečí lidí v této zemi i řada jiných témat," napsal mu primas český. Naproti tomu plzeňský biskup Tomáš Holub to vidí přesně opačně: "Okamura jen vytváří ve společnosti strach. Je to extremista. Jeho strana nepodporuje demokratické vládnutí."

Spor má vícero rovin. Jednak je odrazem prohlubujícího se vnitřního rozdělení katolické církve, kde na jedné straně stojí konzervativci zaujímající obranný postoj vůči změnám, jež přináší současný svět. A na straně druhé zastánci papeže Františka, vyznávající otevřenost, pomoc, solidaritu. Je tady ale i čistě lokální česká politická rovina. Už před volbami část českých katolických intelektuálů v časopise RC monitor tvrdila, že právě Okamura je se svou protiislámskou, protimigrační rétorikou skutečným reprezentantem křesťanských hodnot, a že by tedy křesťané měli volit spíš SPD než KDU-ČSL. A kardinál Duka proti tomu neřekl ani slovo. Nebylo to bez efektu: ztrátu KDU je možné přičíst i přechodu části jejích voličů k okamurovcům. V KDU se budou muset nějak vyrovnat s unikátní situací, že kardinál fakticky pracuje proti nim.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?