Prezident Miloš Zeman se při oznamování kandidatury v březnu zavázal, že před volbami nepovede žádnou osobní kampaň. A ejhle. Česko nyní zaplavily billboardy s jeho vyfotoshopovanou tváří a heslem "Zeman znovu".

No a protože jsme nikde neobjevili prezidentovu větu "promiňte, já jsem si to s tou kampaní rozmyslel", musíme pracovat s hypotézou, že si Miloš Zeman vymýšlel či fabuloval. Prostořeký pozorovatel se zálibou v přímočarosti by asi rovnou řekl, že lhal. Každopádně heslo "Pravda vítězí" na prezidentské standartě se asi třese studem a bojí se, bojí, že spadne.

Zkusme si představit, jak by se z toho mohl Miloš Zeman vykroutit.

Mohl by například říci, že nejde o osobní kampaň, protože billboardy nevylepil osobně. Mohl by také říci, že o billboardech nevěděl a že kdyby o nich věděl, tak by je zakázal. No a také by mohl říci, že billboardy vyvěsili jeho konkurenti, aby ho kompromitovali. Variací na úsloví "já nic, já muzikant" je nekonečně. Obor kreativní práce s pravdou nabízí neomezené možnosti a prezident a jeho Ovčáček jich umí využít v šíři, o které se většině lidí ani nezdá. Tak uvidíme, jak na to půjdou.

Billboardy s prezidentem platili Přátelé Miloše Zemana. Spolek vede Mynář se Srpem

Kdyby jim na to snad někdo chtěl skočit a trval na tom, že pan prezident nikdy nelže, připomeňme si další Zemanovu větu z března.

"Zavazuji se, že nebudu útočit na žádného z prezidentských kandidátů.

A i když on bude útočit, já na to nebudu reagovat," slíbil prezident.

Realita?

Když oznámil kandidaturu Mirek Topolánek, poradil mu Miloš Zeman, aby "zůstal u energetických projektů v Jižním Súdánu, dával pozor, aby
ho tam nesežrali, a do politiky se už nepletl".

Když Jiří Drahoš minulý týden varoval před možným ovlivněním voleb ze strany Ruska, aniž by Zemana jmenoval jako beneficienta ruského vlivu, rozkřikl se na něj Zeman, že se jen snaží na sebe upozornit prostřednictvím konspiračních teorií.

O twitterové rychlopalbě Jiřího Ovčáčka na Zemanovy protikandidáty ani nemluvě.

Jediný předvolební slib, kterého se Miloš Zeman zatím drží, je ten, že se nebude účastnit debat s protikandidáty. To ale není zas tak těžké, protože v debatách by určitě došla řeč i brutální konflikt jeho výroků s realitou. A pokud by proti němu seděl někdo jiný než etalon servility Jaromír Soukup z televize Barrandov, vysvětlovalo by se to Zemanovi opravdu špatně.

Je docela smutné pozorovat, jak se prezidentův vztah k pravdě postupem času stále víc rozvolňuje.

Začalo to u neschopnosti přiznat omyl, když přiřkl Ferdinandu Peroutkovi článek "Hitler je gentleman", který Peroutka nikdy nenapsal. Pokračovalo to účelovou dojmologií, když Zeman tvrdil, že uprchlická vlna je organizovaná invaze. A skončilo to u prvoplánového lhaní, že nevede kampaň, když každý vidí, že jeho kampaň jede na plné pecky.

Miloš Zeman samozřejmě ví, že si to může dovolit. Nic mu neublíží, jeho příznivci si každou nepravdu vyloží ve stylu "chacha, to jim to zase nandal". A když na Zemanovy nepravdy někdo upozorní, je okřikován, že si neváží prezidenta, že si neváží stáří, že je posedlý kritikou Zemana a tak dále a tak podobně.

I tábor Zemanových odpůrců občas podléhá dojmu, že by se raději na nepravosti nemělo upozorňovat, protože to Zemanovi "stejně jen pomůže". Kritiku prý jeho příznivci vyhodnotí jako "kopání do prezidenta" a stmelí je to ještě víc.

Takže ale co? Mlčet? Ne. Když si někdo vymýšlí a kličkuje, má se říci, že si vymýšlí a kličkuje. Možná to není momentálně taktické, ale je to správné.

Václav Havel říkal, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Prezident Miloš Zeman už předvedl, že dokáže být nenávistný (třeba když mával na Hradě holí na premiéra Sobotku nebo když se předváděl na pódiu s protiislámským extremistou Konvičkou). Teď se navíc ukazuje, že má i velmi volný vztah k pravdě. Už to asi nepřekvapí, ale stejně: Že bude nakonec oponentura třetího českého prezidenta k Havlovu heslu "pravda a láska" tak explicitní, to asi čekal málokdo...

Takže opravdu "Zeman znovu"? Možná to tak dopadne. Ale znovu není napořád. Pravda většinou nakonec opravdu zvítězí, i když jí to zatraceně trvá.