Vyrábět počítače je poslední roky, s trochou nadsázky, řehole. Zájem zákazníků a čím dál větší část jejich peněz určených na technologické "hračky" se přesouvají jinam, k mobilům a jiným dotykovým zařízením. Udržet tak prodeje aspoň na dosavadní výši je stále náročnější. Znát je to i na maržích. S čestnou výjimkou Applu, který ale už dlouho většinu peněz vydělává na mobilech.

Z počítačů s Windows je tak trochu komodita. Masově vyráběné modely jsou si hodně podobné, a o to důležitější je značka a její pověst. Každé zakolísání, které ji ohrozí, zavání průšvihem. Proto vzbudila takový rozruch zpráva, že v několika stovkách typů od HP, firmy, která ovládá pětinu světového trhu a bojuje o post světové jedničky, byl schovaný špehovací program schopný zaznamenávat všechny stisky kláves. Takzvaný keylogger podle HP nebyl aktivní, a nijak tedy neškodil. Ovšem samotný fakt, že renomovaný výrobce roky takovou štěnici neodhalí a narazí na ni až nezávislý vývojář zkoumající, jak se chová podsvícení klávesnice, na klidu nepřidá.

Vždyť kolik důležitých hesel otvírajících cestu k cenným zdrojům informací (HP je poměrně silný ve firemní sféře) nebo rovnou penězům denně zadáme. A samotná představa, že by k heslům vedla ukrytá zadní vrátka, by mohla zákazníka popostrčit ke konkurenci.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se