Ve třetí nebo čtvrté třídě, už si přesně nepamatuju, jsem takhle jednou v pátek přijel k prarodičům a pln informací ze školy jsem se rozhodl, že dědovi vysvětlím, jak bude komunismus zajímavý a dobrý.

Děda, zarytý antikomunista, mě poslouchal až do té chvíle, kdy přišlo na "každému podle jeho potřeb", tam mě zarazil a povídá: "A jak to chceš zařídit? Jak zařídíš, aby si někdo nevzal víc, než potřebuje?"

Na to jsem byl samozřejmě ideologicky připraven: "Lidi budou vědět, že by někdo jiný pak měl míň!"

Na to se děda usmál a povídal: "Ale lidi se takhle nechovají. Nikdy se takhle nechovali a nikdy se takhle chovat nebudou. A to je ten problém s komunismem: je to vymyšlený hezky, ale nebude to fungovat, protože se lidi takhle nechovají!"

Měl pravdu. Lidi se opravdu takhle nechovají, lidi se chovají trochu víc kompetitivně a majetnicky, než jakákoli podobná sluníčková vize vyžaduje. Mnohokrát se to potvrdilo a potvrzuje: budovat nové řády, založené na jiných lidech, vyžaduje buď už hotové "jiné lidi", nebo brutální potlačení přirozenosti těch existujících.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru