Že sjezd KSČM v Nymburce bude přelomový, to se říká už od říjnových voleb. Fatálně se však změnil důvod oné přelomovosti. Očekávané frontální účtování s dosavadním vedením v čele s předsedou Vojtěchem Filipem kvůli nejhoršímu volebnímu výsledku komunistů od založení KSČ v roce 1921 postupně vybledlo tváří v tvář jiné prioritě: přípravě na historický návrat k vládní moci po osmadvacetiletém nuceném půstu.

Fakt, že KSČM hraje výhodnou roli tichého podporovatele bez jakékoli odpovědnosti v obou zvažovaných variantách druhé vlády Andreje Babiše, bezesporu vyznívá jako Filipův politický majstrštyk. Odepisovanou partaj dostal nejvýš od listopadu 1989, mohou si říct soudruzi, až budou na sjezdu volit nové vedení. Už teď řídí rudí důležité sněmovní výbory i komise, nově pak nejspíš usednou i do křesel ve statutárních orgánech firem se státní účastí. A právě vrabec reálné moci v hrsti, a nikoli jen holub idejí na střeše je to, co mají komunisté nejraději a na co slyší.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru