V srpnu minulého roku arcibiskup Dominik Duka nad hrozbou zdanění církevních restitucí mávl rukou.

"Zaznamenal jsem něco takového pouze u jedné strany, a to u komunistické… Nevěřím, že by to byl opravdový zájem voličů. Podle výzkumu veřejného mínění zajímá téma církevních restitucí jen asi tři procenta obyvatel," prohlásil Duka v rozhovoru pro HN.

A tu máš čerte kropáč! Všechny partaje, které by se měly podílet na vznikající vládě, se na zdanění církevních restitucí najednou shodují.

Komunisté pohrozili, že když zdanění nebude, tak vládu ANO a ČSSD nepodpoří. A jak Andrej Babiš, tak sociální demokraté rychle přispěchali s vyjádřeními, že ukousnutí části náhrad církvím podporují, jako by to byla samozřejmost na úrovni zítřejšího východu slunce.

U komunistů je motivace jasná – nenávist k církvi mají nejen v genech, ale i za nehty, společně s krví umučených kněží. Byli to oni, kdo církvím majetek ukradl, a jsou na to dodnes zvráceně pyšní. U ANO a ČSSD je pak motivací čistokrevný populismus. V zemi, kde do kostela chodí jen zhruba pět procent obyvatel a kde většina lidí informace o povaze katolické církve čerpá z povinné četby Aloise Jiráska a sledování filmu Kladivo na čarodějnice, jsou církve ideálním otloukánkem.

Obraz "hamižného preláta" je zakořeněný v české nacionální mytologii tak hluboce, že si ho ČSSD mohla dát před volbami v roce 2012 beze studu (nebo možná se studem, ale bez obav) na billboardy. Tehdy to docela klaplo, tak proč by to nemohlo klapnout znovu, že ano? Pro technokratického Babiše jsou pak církve jen součástí množiny "těch, co kradnú". Turniket napojený na EET se u vchodu do kostelů zavést nedá, tak aspoň to zdanění restitucí, to se bude jistě voličům líbit! Shoda zločinecké mentality s pragmatickým populismem je vskutku dojemná…

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru