Všechno nám zakázali! Ohřívaný guláš, kouření v restauracích i rovné banány! Konec civilizace…" Tak nějak by se daly shrnout stesky, které se šíří veřejným prostorem. Když si i tuhle mluvčí hlavy státu přisadil, že "nejoblíbenější slovo Západu je zákaz", tak mi, snad kvůli osobě pisatele, naskočila vzpomínka na nejoblíbenější slovo Východu.

Totiž "povolení". Ve verzi pro pamětníky: "bumážka".

Nevíte, co byla bumážka? Bumážka byl kus papíru, kde vám někdo písemně potvrzoval, že můžete něco udělat. Nepřekvapivě toto slovo pochází z ruštiny ("bumága" je papír, zdrobněle pak bumážka), kde "mít na něco bumážku" znamenalo, že něco můžete udělat - často něco, nad čím by obyvatele Západu ani nenapadlo přemýšlet, že to udělat nesmí.

Velmi přesně to ilustruje ducha té doby: spousta věcí se nesmělo, ale neoficiálně, dozvěděli jste se to až ve chvíli, kdy vás za to postihli, a spousta věcí se de iure smělo, ale záleželo na tom, jestli jste, nebo nejste v té správné skupině lidí. Bumážka pak oficiálně potvrzovala, že nejen smíte, ale i můžete. Bez bumážky něvazmožno…

Já samozřejmě, asi jako každý, zákazy nemám moc rád. Zakázáno je leccos a zákazů přibývá. Jenže zákaz není univerzální zlo. Větším zlem je, pro mnohé možná paradoxně, právě "povolení".

Představme si dva právní řády, jeden, který obsahuje pouze zákazy, a druhý, který obsahuje pouze povolení. První vám vyjmenovává, co nesmíte, druhý, co smíte. Ve kterém systému bude vaše svoboda větší?

Když vyjdeme z toho, že množství kodifikovaných zákazů nebo povolení je konečné, zatímco množství činností téměř nekonečné, snadno dojdeme k tomu, že větší svobodu, možná paradoxně, přináší zákazový systém. Ten deklaruje konečné množství věcí, které nesmíte dělat, a vše ostatní dělat můžete. Povolovací systém vyjmenovává naproti tomu vše, co smíte, a zbytek dělat nesmíte.

Opravdu ne?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru