Tajuplné prezidentovo oznámení, že něco řekne a nebude ani naznačovat co, vyvolalo přirozeně megatuny spekulací. Od mrazivých po hřejivé, od trapných po zábavné.

Oznámí rezignaci? Přijede Donald Trump? Bude dědečkem (tedy myšleno Zeman)? Zapojily se i sázkové kanceláře. Nejfantastičtější kurz vypsala Fortuna na variantu, že prezident založí neziskovou organizaci s Miroslavem Kalouskem - a to 1 : 5000.

Za pozornost stál i tip, že prezident oznámí udělení řádu Bílého lva Vladimiru Putinovi, který mezi diskutujícími na sociálních sítích vyvolal údiv, že ruský prezident ještě nejvyšší české vyznamenání od svého Zemana nemá.

Prezident se každopádně musel tetelit – napínat nenáviděné novináře jako kšandy a být zase jednou středobodem spekulací v hospodách, to muselo předního českého narcistu naplňovat uspokojením až k prasknutí.

No a pak se stalo. Prezident vstoupil do Lumbeho zahrady a... a spálil červené trenýrky. Ty trenýrky, které kdysi při happeningu vyvěsil, místo hradní standarty, umělec Roman Týc se svou skupinou Ztohoven.

Komentáři se pyromanská performance vcelku vzpírá, neb je komentářem sama o sobě. Komentářem o duševním stavu prezidenta republiky.

Zcela jistě se najdou lidé, kteří akci ocení a najdou v ní netušenou hloubku a poezii. Například normalizační básník Karel Sýs, který předal ve středu Miloši Zemanovi cenu své Unie českých spisovatelů "za občanskou odvahu".

Jinak se ale dá říci jen jedno: Prezident je už asi opravdu vyhořelý.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru