Genetická terapie se poprvé jako koncept objevila v 70. letech 20. století a navrhovala nahrazení defektní části deoxyribonukleové kyseliny za zdravou DNA.

Posuňme se do roku 2003, Projekt lidského genomu, trvající 13 let, přináší své ovoce v podobě sekvence párů chemických bází v DNA a zmapování lidského genomu.

Vědcům se v rámci výzkumu povedlo vytvořit sekvence párů chemických bází DNA a zmapovat velkou část lidského genomu, a to i z funkčního hlediska. Díky tomu se vývoj a aplikace genové léčby posunuly výrazně dál.

Dnes stojí sekvence lidského genomu pouze tisíc dolarů, v roce 2001 to bylo 100 milionů dolarů.

Obecně existují tři hlavní disciplíny v oblasti genové léčby.

První je genová terapie, která je založena na principu vložení nové sekvence DNA do genomu pacienta, přičemž tato sekvence mění chybějící nebo nefunkční DNA pomocí "přátelských virů". Druhým způsobem je buněčná terapie, která transplantuje celé buňky do těla pacienta. Do tohoto segmentu patří například transplantace kostní dřeně nebo terapie kmenovými buňkami. Třetím oborem je přímá úprava genů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • Web bez reklam
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru