Vymáhání práva je náročná disciplína. V Česku je to nyní obzvlášť patrné v případě nelegálních reklamních poutačů podél hlavních silnic a dálnic mimo obce. Už rok mají být pryč a v mnoha případech tak přestat hyzdit výhled na malebnou okolní krajinu.

S billboardy, na kterých dnes visí převážně již notně špinavé polepy s českou vlajkou, mají být podle novely zákona o pozemních komunikacích od loňského září odstraněna také orlí loga tuzemské minerálky Mattoni.

Jde o věc vkusu, ale na rozdíl od klasických obdélníkových billboardů orli Mattoni vzhledu české krajiny neškodí. A není to pouze tím, že jich je jen hrstka. Z původních zhruba dvaceti orlů jich zůstalo šestnáct, zatímco běžných billboardů jsou stovky.

Nápojářská společnost Karlovarské minerální vody chce, aby její poutače s logem Mattoni, které mají na šířku 24 metrů a výšku 15 metrů, mohly na svých místech stát nadále. Postupně je proto nechává přeměnit v umělecká díla. Podle firmy by se pak na ně nemělo vztahovat nařízení o odstranění billboardů z ochranného pásma kolem silnic. To zabírá pruh krajiny do 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Ministerstvo dopravy s KMV nesouhlasí a trvá na tom, aby spolu s klasickými poutači nestáli u silnic ani orli Mattoni.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
reklama