Letošní komunální volby jsou v jednom ohledu přelomové. Vůbec poprvé je někdo pojal docela nepokrytě nikoli jako souboj lokálních osobností, ale jako derivát "velkých" voleb. Andrej Babiš polepil celou zemi billboardy, které působí, jako by na radnice kandidovaly jeho miniaturní klony. Na Česko útočí armáda, jejíž uniformou jsou bílé košile. Po Twitteru se začala šířit tato montáž, která to ukazuje vcelku plasticky.

Andrej Babiš, kandidáti na primátory

Ne že by to bylo poprvé, kdy jsou lokální kandidáti zobrazeni vedle premiéra. Například ve volbách 2010 jsme v Praze mohli vidět kandidáta ODS Bohuslava Svobodu na plakátech vedle tehdejšího premiéra Petra Nečase. Slogan tehdy zněl "primátor, kterému věřím", což nyní, vzhledem k tomu, jak Petr Nečas dopadl, působí poněkud komicky a Bohuslav Svoboda by asi byl rád, kdyby se na to zapomnělo.

Ovšem v případě Babiše je to přece jen jiná káva. Vůbec už nejde o nějakou "důvěru". Kdepak. Jde o to, vytvořit dojem, že jednotliví kandidáti jsou Babišovi cele oddáni a spoléhají na něj. Jejich komparativní výhoda má podle billboardů spočívat v tom, že "mají číslo na Babiše".

Samozřejmě to vyvolalo řadu vtipů. Asi nejlepší vymyslel Pavel Hák, který si představil hlášku, jež se ozve po vytočení onoho magického čísla: "Dobrý den, dovolali jste se Andreji Babišovi. Vyčkejte prosím, šéf se právě věnuje primátorům, kteří se dovolali před vámi."

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru