Změna postoje premiéra Babiše k přijetí symbolického počtu dětí je chvályhodná. Jsem rád, že k ní došlo, je třeba to ocenit a za změnu postoje poděkovat.

Škoda jen, že kolem toho byl takový boj, kritika opravdu šla ze všech stran. Nápad přijmout děti byl dobrý z několika úhlů. Zaprvé jsme tím mohli mezinárodně ukázat, že nejsme tak uzavřená monokultura, jak to vypadalo, těm pár desítkám dětí jsme měli pomoct rádi.

Zadruhé to mohl být elegantní způsob, jak trošku zjemnit osten negativního postoje v rozdělení břímě běženců, který je opravdu pro cizinu těžko pochopitelný. Premiér teď aspoň (nevolky) má (malý) argument proti výrokům francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který volá po sankcích vůči zemím, které o nějakém přijetí uprchlíků nechtějí ani slyšet.

Mohli jsme, zatřetí, tak prokázat solidaritu s ostatními evropskými národy, kterým jsme běženecké problémy nechali na bedrech. Začtvrté jsme tímto mohli prokázat respekt k mezinárodnímu právu, zapáté ukázat lidskost a zašesté (chcete-li) jistý důvtip. To vše jsme mohli, kdyby kolem toho nebyl takový ostudný tanec a kdybychom to udělali rádi.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru