Andrej Babiš čtyři roky jen vyhrával a šel politicky vzhůru. Teď už to neplatí. Porážka ANO v Praze, kde Babišova formace skončila až na 5. místě za ODS, piráty, sdružením Praha sobě a koalicí Spojené síly Pro Prahu (mj. TOP 09, STAN, KDU), je jednou z nejvýznamnějších zpráv komunálních voleb.

Projděme si nejpodstatnější momenty volebního víkendu v několika bodech.

1. Vítězství ANO s pražskou šmouhou. Andrej Babiš je zcela jistě celkovým vítězem voleb, ale zároveň ne tak jednoznačným, jak by si představoval. Jeho formace vyhrála v naprosté většině krajských měst s výjimkou Liberce. Kandidáti ANO postoupili do druhého kola senátních voleb v 10 případech ze 27. Potud pro Babiše skvělé. Jenže na druhou stranu: ANO prohrálo v Praze, kterou sám Babiš označoval za klíčovou a do tamní kampaně investoval neuvěřitelných 50 milionů korun. Pražští voliči nezapomněli na tragické působení ANO ve vedení města a připravili Babišovi, který od roku 2013 nezná nic jiného než vzestup, první významnou porážku. Jen 15,37 procenta v metropoli a potupné páté místo, to je výsledek, který Babiš musí drtit mezi zuby.

Navíc - pokud se domluví tři relativně programově blízké formace (Spojené síly pro Prahu vedené předsedou TOP 09 Jiřím Pospíšilem, piráti a Praha sobě Jana Čižinského) skončí ANO v opozici bez vlivu na šedesátimiliardový rozpočet Prahy. K reputačnímu problému tak přibude problém řekněme velmi hmatatelný.

Další varovné signály pro ANO: V některých krajských městech Babišovo hnutí vyhrálo jen o fous (ve Zlíně o desetinu procenta, v Plzni o dvě desetiny procenta, v Ústí nad Labem o tři procenta) Tamní výsledky těsně nad dvacet procent nejsou vzhledem k naprosté finanční převaze hnutí vlastně nijak ohromující. Koalice v mnoha městech se budou Babišovým lidem skládat obtížně. A pokud jde o Senát, tam ANO nemá nic jistého - je polarizujícím hnutím, takže není vyloučené, že v druhém kole dojde k efektu "všichni proti ANO" a Babiš za týden promění jen minimum mečbolů. Jeho dosud šestičlenný senátní klub se nakonec příliš početně zvětšit nemusí.

Tedy celkově: Volby jsou vítězstvím ANO, ale nikoli vítězstvím bez šmouh.

2. Babiš likviduje levici. Je evidentní, že se hnutí ANO definitivně stalo formací, která oslovuje primárně levicově orientované voliče. Ještě více než v loňských sněmovních volbách vyluxovalo elektorát sociálních demokratů a komunistů. Skvěle je to vidět na příkladu tradičně levicové Ostravy, kde ANO získalo 33 procent, zatímco ČSSD s bídou prošla do zastupitelstva. Podobný efekt vidíme například v Olomouci. A hlavně v Praze, kde Babišův frontální útok na okrajová sídliště, kde žijí hůře vydělávající lidé, vystrnadil ČSSD i KSČM historicky vůbec poprvé mimo pražské zastupitelstvo.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru