Nechme politiku, která nyní povolebně cloumá společností, koňům, protože mají větší hlavu, a věnujme se opět něčemu podstatně důležitějšímu – vzdělávání. Školství je trvale v depresi, nikdo neví co s ním, a tak se zkouší všechno, snad kromě zaříkávání. Pokud se něco brzo nezmění (k lepšímu), budeme společností negramotných ve smyslu schopnosti přemýšlet a uvažovat. Národní ústav pro vzdělávání to vzal z gruntu a pracuje na nových školních osnovách. Základním nástrojem je redukce učiva.

Znelíbil se například Ohmův zákon. Ten se v učebnicích cituje zpravidla jako: "Je-li napětí na koncích vodiče stálé, je proud nepřímo úměrný odporu vodiče." Web je plný formulací tohoto typu, kdy se stálost napětí, proudu či odporu objevuje příliš často. Jenže to je fatální chyba! Ohmův zákon praví, že

I=U/R

neboli proud je přímo úměrný napětí a nepřímo odporu. Tečka, nic o stálosti veličin neříká. Ani nemusí, protože obsahem tohoto zákona je právě a jedině ona závislost I, U a R. Analýzou citací vyjde na povrch, že tvrzení o stálosti zaměňuje přímou (nepřímou) úměrnost či lineární (nelineární) závislost a vztah oněch tří veličin. Jenže i v případě, že I, U a R se mění v čase, platí uvedený vztah v každém okamžiku, tedy

I(t)=U(t)/R(t).

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru