Jste šťastní? Máte radost ze života a daří se vám dobře? Ne? Možná si za to můžete sami a pomoc je na dosah ruky. Stačí se rozhlédnout.

Objektivně je spousta z nás spokojených a šťastných. Máme práci, nic nám nehrozí, máme spokojený partnerský život, jsme zdrávi, naši blízcí taky, děkujeme za optání, květiny kvetou a auto jezdí. Jenže když se s nimi bavíte, slyšíte něco jiného. Stojí to za houby, hrozný, všechno je na, ehm, víte co, líp už bylo…

Zkusmo jsem pár takovým lidem oponoval a dostali jsme se k zajímavému závěru. Nakonec přiznali, že se vlastně mají dobře a nic špatného se jim neděje, ale přesto měli pocit, že je všechno špatně.

Chápu je a nic jim nevyčítám. Sám jsem kdysi míval taky podobné názory a s přáteli jsme si skvěle notovali, jak je všechno zbytečné, marné, špatné a kdo říká, že ne, ten lže! Vždyť denně v televizi vidíme a v novinách čteme všechny ty hrůzy. Podvody, vraždy, loupeže, mravní bahno, rozklad společnosti, spálená země, lidé nemají co jíst…

Je to takový národní zvyk. Stěžujeme si, snad v naději, že tím ostatní uklidníme, že jsme na tom stejně, a nebudou mít důvod nám závidět a nepřát. Jako by to byl takový po generace předávaný recept na spokojené češství.

Ne, vážně: rozhlédněte se okolo sebe. V duchu si vybavte své známé, kolegy, lidi, se kterými se stýkáte a bavíte. Jací jsou, když se bavíte o životě a o světě? Jsou optimističtí a nadšení, nebo posloucháte spíš to, jak je všechno hrozné, jak všichni kradou, ta politika do toho, no hnus, radši se o to všechno nestarat?

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
reklama
Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity. Sedmičku si můžete objednat zde.

Víte, že...
  • můžete hodnotit každý článek? Zaujal vás? Nebo byste mu něco vytknuli? Byl krátký, nebo nepřinášel nic nového? Na konci každého článku najdete hodnotící tlačítka.
  • souhrn zajímavých komentářů, technologických zpráv nebo investičních informací naleznete v našich newsletterech, které pro vás připravují editoři a vedoucí rubrik?
reklama
Ještě si přečtěte
Dnes

Cena druhé vlny pro ekonomiku

Komentář Davida Marka V srpnu jsem byl na obvyklé preventivní prohlídce u svého praktického lékaře. Během vyšetření se...
reklama