Světové burzy se výrazně liší tím, jaký zažily vývoj od finanční krize let 2008 a 2009. Americké či britské akciové indexy během několika let od krize odmazaly ztráty a dostaly se na nové rekordy. Naopak trhy ve Francii či Itálii se ani po deseti letech nedokázaly vrátit na předkrizová maxima.

Pražská burza patří k této druhé skupině. Index PX pražské burzy je s hodnotou cca 1000 bodů výrazně pod rekordem 1900 bodů z podzimu 2007.

Na rozdíl od jiných burz však příčina neleží ve výkonnosti domácí ekonomiky. Důvod je třeba hledat v úzkém profilu pražské burzy, kde rozhodující váhu v indexu tvoří tradičně ČEZ a dvě největší finanční instituce Komerční banka a Erste Group. Proto pokrizový pokles cen elektřiny a potíže evropského bankovního sektoru byly jedním z důvodů, proč se index PX nemohl posunout výrazně výš.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru