Vláda loni hospodařila s mírným přebytkem. 2,9 miliardy korun. To je skvělá zpráva, zejména v kontextu toho, že podle původních předpokladů schválených parlamentem si mohla dovolit udělat sekyru ve výši padesáti miliard korun. O něco horší zprávou je, že přestože má vláda k dispozici Výbor pro rozpočtové prognózy a Národní rozpočtovou radu a ministerstvo financí k tomu celé patro odborníků na makroekonomické prognózy, jde o další rok, kdy se realita nesetkává s plánem v řádu desítek miliard korun. Z výroků ministryně financí Aleny Schillerové lze usoudit, že jde o strategii, která naznačuje, že je resort raději opatrný. Může jít ale také o neschopnost všech zúčastněných, což by ovšem nebylo dobrou zprávou pro jakýkoliv rozpočet ani vládní strategii.

Ale zpátky k číslům za rok 2018. O nejvyšší růst na straně příjmů se postaraly daně a sociální odvody z mezd a platů zaměstnanců. Jde o výsledek dvou faktorů – zaprvé stát začal rekordně přidávat, aby všem vynahradil krizové škrty a postkrizové platové přešlapování. Rekordně nízká nezaměstnanost a vysoká konkurence ze strany státu pak donutila soukromé firmy, aby v přidávání na mzdách nepolevily ani v roce 2018. Loňský rok tak lze bezesporu nazvat rokem zaměstnanců.

Rozpočtu ale nahrává i demografie. Silné ročníky narozené na počátku sedmdesátých let se dostaly do věku nejvyšších příjmů. A díky tomu, že byl tehdy baby boom, jejich podíl na celkové populaci stoupl. I to je jeden z důvodů, proč se poprvé od roku 2008 také dostal do přebytku důchodový systém.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru