Podíváme-li se na ukazatele finančního trhu, z nichž některé bychom mohli nazývat takzvanými předstihovými vůči změnám v dynamice hospodářského cyklu, riziko recese zdá se narůstá a začínáme zřejmě pomalu přecházet do pozdní fáze konjunktury.

Například chování akciových trhů, jakkoli ho lze nazývat pouhou korekcí, může o lecčems vypovídat. Americký index S&P 500, jenž sleduje vývoj cen akcií největších amerických firem, se oproti svému maximu propadl o 15 procent; je to sice výrazný pokles, nicméně faktem je, že v posledních 47 letech tento index poklesl o 15 a více procent celkem jedenáctkrát, avšak ekonomika Spojených států se nakonec ocitla v recesi "pouze" ve 45 procentech případů.

Další indikátory nabízejí podobný obrázek: výnosové křivky se sice "zplošťují", ale k jejich inverzi prozatím jistě nedochází a volatilita měřená například VIX indexem možná mírně roste, ale přesto zůstává relativně nízko.

Jakkoli se recese v rozvinutých zemích nezdá být ještě úplně na obzoru, měli bychom si již nyní všímat některých signálů, které ji mohou předznamenávat. Pokud bychom měli soudit čistě z finančních indikátorů, je pravděpodobnější než soudě čistě z ukazatelů ekonomických.

Možná i proto, že právě finanční indikátory nazýváme tzv. "vysokofrekvenčními", se počet internetových vyhledávání pojmu "recese" ve Spojených státech vyhoupl na nejvyšší hodnoty od roku 2012.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru