Nejdřív vedle sebe položíme několik faktů z poslední doby:

- Aparát prezidenta Miloše Zemana je placen čínskou firmou Huawei za propagaci, o kterou se také velmi snaží. Prezident a jeho spolupracovníci zneužívají svoji moc a snaží se zasahovat do živých soudních sporů, které se jich týkají.

- Nedávný průzkum Českého rozhlasu: většina politických stran dnes zpětně lituje zavedení přímé volby prezidenta.

Ano, zavedení přímé volby prezidenta byla chyba a politici na to přišli klasicky až s velkým zpožděním.

Přímou volbu nikdo nepotřeboval. Byl to trik. V parlamentu ji prosadila koalice ODS, TOP 09 a VV, ale žádala ji už dříve třeba i ČSSD. Jenže v letech 2010 a 2011, kdy byla přijata, byla země ještě zdeptána ekonomickou krizí a hlavně krizí politickou. Velká popularita “nestranické” vlády Jana Fischera v kontrastu s neustále se snižující oblibou “tradičních” politiků pěkně vystrašila lídry všech parlamentních stran. Museli něco vymyslet.

Zavedení přímé volby prezidenta byla kost, kterou politici hodili čím dál tím nespokojenější smečce voličů. A povedlo se. Smečce se řeklo, že dostane větší podíl na moci, a štěkot ustal. Na chvíli.

Bývalý ministr spravedlnosti, bývalý předseda Nejvyššího soudu a také bývalý ombudsman Otakar Motejl o přímé volbě před více než patnácti lety řekl: “Na přímou volbu přecházejí většinou státy poté, co prodělávají nějakou krizi, a přímo volený prezident je z toho má vytáhnout. Ukázka za všechny je Francie s de Gaullem. Některé východoevropské země byly puzeny podobným způsobem a vesměs to tam selhalo. (...) V současné době je přímá volba v Česku vysloveně účelová karta. Chtěl bych vidět na zkoušku, jak by dnes u nás dopadla.”

Víme, jak to dopadlo, a ano, zde může přijít námitka - přímá volba dnes vadí hlavně těm, kterým vadí Miloš Zeman. Jenže ono to může být za čtyři roky přesně naopak. Potíž je jinde. Je to už dávno známé riziko, které naprosto přehlížíme.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru