Ekonomický vývoj je typicky úzce spjatý s dostupností výrobního kapitálu a technologickým pokrokem. Největší růst zpravidla přichází po pozitivním "šoku", který změní současné fungování ekonomiky. Tento šok může nabývat mnoha rozměrů. Může to být technologická revoluce, jako byla ta průmyslová či internetová, nebo to může být výrazné vylepšení hospodářských podmínek.

Ekonomiky, které nemají přístup ke kapitálu, úvěrům, volným trhům, nemají svobodu inovovat a přicházet s novými nápady, nerostou a pomalu se rozkládají. Jakmile ovšem získají vše zmíněné, ekonomická expanze může být dechberoucí. Zářným příkladem jsou post-transformační ekonomiky jako Česká republika, "asijští tygři" a Čína nebo ekonomiky zpustošené válkou se štědrým přístupem ke kapitálu jako Německo a Japonsko.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru