Americká vláda stupňuje tlak na Čínu a vybrala si k tomu ideální cíl. Huawei je pro Čínu statusový symbol, je to korporace, která se díky gigantickým investicím do výzkumu a vývoje (a ano, zřejmě také díky prakticky neomezenému přístupu k penězům od čínského státu) technologicky vyrovnala svým západním konkurentům a v mnoha případech je předehnala. Je logické, že se to Američanům nelíbí, protože Huawei je mimo jiné výrazným protihráčem celé řady amerických firem, od Applu až po Cisco.

A je soupeřem i evropských firem, mezi dva zásadní konkurenty patří finská Nokia Networks a švédský Ericsson. Je tak namístě ptát se, jak je možné, že nejen Američanům, ale i Evropanům "ujel vlak" v oblasti, kde byli tradičně silní a mocní, protože to byly evropské firmy, které pod sebe v první dekádě tohoto století zkonsolidovaly skomírající americké giganty, jako byl Nortel, Motorola nebo Bell Labs. Huawei investuje do výzkumu ročně asi 15 miliard dolarů, což jsou přibližně stejné výdaje, jaké dávají jeho konkurenti dohromady. Čínská firma je druhým nejvýznamnějším držitelem standardních esenciálních patentů pro sítě nové generace 5G (první je Samsung a třetí další čínská firma ZTE).

Poprvé za několik století není "Západ" v nějaké oblasti technologickou jedničkou, ale předhání ho firmy ze země, která je nezpochybnitelně tvrdou diktaturou a kde je i provázanost státu a byznysu nezpochybnitelná. Možná i z toho pramení oprávněné obavy z čínských technologií.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

jan hoyer 17.05.2019 12:16
Článek zcela opomíjí skutečnost, že sítě 5G nebudou o komunikaci mezi lidmi P2P, ale o prosíťování technických zařízení všech možných kategorií, od aut, semaforů, systémů bezpečnostních složek po nemocnice nebo elektrárny atd.. Na to je ta síť koncipována. Smartphony a tedy mezilidská komunikace jimi přenášená nepotřebují 100x rychlejší odezvu, jak slibuje specifikace 5G. Jde o provázání komplexních a nezávisle pracujících technických struktur celé naší infrastruktury. Čína ví, proč zcela zakázala používání jiných než vlastních komponent ve výstavbě 5G sítí na svém území. Prof. Ing. Jan Hoyer
Tom? Herceg 16.05.2019 21:42
Chyby v softwaru přece nikoho netrápí, ti mají všichni výrobci. Problém je v propojení Huawei s čínskou vládou - jen blázen může věřit tomu, že soukromí a bezpečnost vlastních zákazníků budou mít pro Huawei větší prioritu než přání čínské věrchušky.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru