Čeština má jen jedno slovo "politika", ale angličtina rozlišuje mezi "policy" a "politics". První může být způsob správy a také plán něco dělat. Naopak druhý termín zahrnuje prostor užití moci a správy veřejných věcí. S nadsázkou lze říct, že první politika je o odbornících a druhá o politicích.

Historické zkušenosti vedly k závěru, že měnová politika (policy) nemá být podřízena politice (politics). Následně se jednou z manter centrálního bankovnictví stala politická nezávislost centrální banky.

Rozhodování centrální banky a politické třenice ve vládě a parlamentu by měly být oddělené světy. Proto do vedení centrálních bank spíše směřovali lidé ze světa univerzit či financí, kteří neprošli světem velké politiky.

Po roce 2008 pomyslný Rubikon centrální bankéři překročili tím, že do bilancí centrálních bank začali masivně nakupovat státní dluhopisy. Pak ECB schvalovala plán reforem pro Řecko. Světy jedné i druhé politiky se přiblížily.

Novou šéfkou ECB se stane právnička Christine Lagardeová, která sedí v čele Mezinárodního měnového fondu a předtím byla ministryní financí Francie. Co před lety bylo handicapem – Legardeová je bez ekonomického vzdělání a navíc vrcholná politička – nyní někteří považují za výhodu.

Zkušenosti Lagardeové jí mají pomoci lépe vyjednávat s politiky o potřebných reformách. Světy jedné i druhé politiky se protnuly.