Jsem rád, že Stanislav Biler napsal článek Greta nemusí být dokonalá. Ale má pravdu. Podařilo se mu ukázat podstatu sporu o nepodstatné a demaskovat nípání se v podružnostech, zatímco to podstatné uniká všeobecné pozornosti. V tom se s panem Bilerem shoduju a plně s ním souhlasím; jediné, v čem se rozcházíme, je odpověď na otázku, co že je tedy to podstatné.
Je pravda, že je naprosto nepodstatné, zda švédská studentka Greta Thunbergová jede lodí, vlakem, jestli jí z tácku nebo plastovým příborem. To je bagatelní spor - ale do určité míry pochopitelný, protože spor není o tom, co dělá švédská studentka, ale co dělá "klimatická Greta".
Je důležité oddělit tyto dvě věci. Podobně jako je potřeba oddělovat například Jana Wericha, reálného člověka, herce a výraznou kulturní postavu, od "Panwericha" - patetické karikatury, která trousí životní moudra a citáty a žije jen ve vyprávění, v tradovaných historkách a v banálních „moudrech“, vytištěných na papíru A4 a vylepených na zeď, je stejně tak důležité oddělit reálnou švédskou studentku Gretu Thunbergovou od politicko-marketingového produktu, "klimatické Grety".
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru
Komentáře ke článku