Největší těžař ropy na světě, saúdský státní monopol Saudi Aramco, nakonec upíše na burze pouze 1,5 procenta svého akciového kapitálu. Konečná nabídka tak vyznívá podstatně skromněji, než jaké byly původní odhady, které počítaly s prodejem až 5 procent akcií.

Saúdský korunní princ bin Salmán navíc očekával, že firma jako celek bude oceněna na dva biliony dolarů, což při prodeji pěti procent akcií na burze mělo saúdské vládě přinést 100 miliard dolarů. Ani toto ocenění se nakonec nenaplnilo, když nabízené ceny za akcii ohodnocují firmu na 1,6 až 1,7 bilionu.

Část vysvětlení možná leží v nenápadném detailu, který Aramco uvedlo: akcie nebude aktivně nabízet investorům v USA, Kanadě či Japonsku. Zájem ze zámoří evidentně nebyl takový, v jaký firma doufala. Přitom Aramco původně zvažovalo, že by se jeho akcie měly kromě burzy v Rijádu obchodovat i v New Yorku nebo Londýně. Nakonec však bude úpis akcií Aramca převážně domácí záležitostí, kdy většinu akcií upíší investiční fondy z oblasti Perského zálivu.

Vlažný zájem zahraničních investorů má své důvody. Dividenda, kterou Aramco přislíbilo na příští rok, znamená vůči nabízené ceně akcií dividendový výnos okolo 4,5 procenta. Jenže americký ropný gigant ExxonMobil má nyní výnos 5 procent a holandský Shell dokonce přes 6 procent.

Aramco nejenom že nenabízí atraktivnější výnos, ale v poslední době se zvýraznila i jeho rizika, mezi něž patří i zcela neočekávaný dronový útok na saúdská ropná zařízení v září. Ukazuje se, že přijmout tento výnos a tato rizika jsou ochotni spíše lokální investoři, nikoli ti zahraniční.