Věrozvěstům horších časů se blýská na lepší časy. Ekonomika našeho největšího souseda, Německa, klopýtá. Průmyslová výroba v Německu v prosinci meziročně klesla o 6,8 procenta. Objem nových objednávek se snížil dokonce o 8,7 procenta.

Ve světle, či spíše stínu těchto čísel není překvapivý pokles českého průmyslu v prosinci o 3,4 procenta nebo pokles vývozu o 4,9 procenta. Český průmysl už není rozžhavený doběla, jako tomu bylo v roce 2018. Využití výrobních kapacit kleslo na 84 procent, tedy zhruba na dlouhodobě průměrné hodnoty, a při dalším poklesu výroby nejspíše klesne na podprůměrná čísla.

Firemní investice v prvních třech čtvrtletích loňského roku klesaly. Objem firemních úvěrů reálně stagnuje. Růst české ekonomiky drží nad vodou utrácení domácností a vlády. V podstatě je to ale jen odraz v zrcadle exportních a průmyslových statistik z předchozích let, které se přes mzdy a daně nyní projevují ve spotřebě. Není-li slabost výrobních a vývozních statistik krátkodobým zhoupnutím, je otázkou času, kdy se importovaný negativní impuls začne promítat v domácí části ekonomiky.

Související

Ve výčtu rizik ekonomického vývoje nelze opomenout koronavirus. Rozsah preventivních opatření a dopady na některé globální výrobní řetězce naznačují, že bychom tento faktor neměli podceňovat. Čína se zdá být daleko. Geograficky možná, ekonomicky je čím dál tím blíže. Její propojení s ostatními zeměmi rychle roste zapojováním do komplexních výrobních řetězců. Stejně jako je tomu v našem případě.

Reakcí na změnu ekonomické situace a výhledu do dalších měsíců je snížení úrokových sazeb 13 centrálními bankami ve světě. Zatímco ke zpřísnění měnové politiky sáhly dvě země, Tádžikistán a Česko. Nejbližším zrcadlem inflačních tlaků vznikajících přehříváním ekonomiky je jádrová inflace. Ta v průběhu loňského roku zvolna klesala z 3,0 procenta v lednu na 2,5 procenta v prosinci.

Letos by měla více méně stagnovat, příští rok klesat. Inflace není problém. To, co se v posledních měsících děje v německé ekonomice, problém je.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru