Oblíbenou mantrou při ukončení režimu oslabené koruny k dosažení inflačního cíle bylo, co bude ČNB s rezervami daleko přesahujícími 100 miliard eur dělat a jak se do hospodaření státu promítne ztráta ČNB.

Pravdivou a jednoduchou odpovědí bylo - ČNB nemusí dělat nic a ztráta ČNB se do hospodaření státu nepromítá.

Už tehdy jsem však měl to potěšení připomínat, že je podivné, že obavy z nadměrného objemu rezerv vyjadřují většinou právě ti, kteří nás všechny jinak upozorňují na to, o kolik rizikovější a nejistější je dnešní svět proti tomu před pár lety.

Epidemie koronaviru nám nepochybně rizika tohoto světa ozřejmuje. Současně by nám ovšem měla připomenout, že rezervy ČNB jsou rezervou právě pro takový případ náhlého k nám přivlečeného nepříznivého šoku a určitě není na škodu začít debatovat o jejich využití. Oslabení kurzu koruny nad úroveň 27 korun za euro totiž vytváří situaci, ve které by to přineslo z hlediska měnové i fiskální politiky hned několik výhod.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

17.03.2020 13:01
no ona má koruna zatím tržní cenu. je otázkou, kolik by se stihlo prodat těch eur za 27 než by zase rychle posílil na 25, kde už tato myšlenka přestává fungovat. pokud se prodá 10 miliard eur, tak banka vygeneruje kurzových nulanulanic, protože jak si pan exguvernér pamatuje, většina eur se nakoupila předpokládám za 27. jestli proto není lepší rovnou prostě vládě poslat "dotaci" 20 miliard s tím, že je jedno, jestli je ztráta ČNB 140 nebo 160 miliard korun, že?
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru