Prezident je symbolickou hlavou státu. Člověk by proto logicky čekal, že se v době krize, která je nepochybně největší za dobu existence samostatného Česka, bude podle toho chovat. A bude deset milionů občanů v těžké situaci podporovat, jak jen to jde. Chování prezidenta Miloše Zemana je ale zatím bohužel rozpačité. A nebojme se říci, že zcela neprezidentské.

Prezident sice není hlavou exekutivy, ale to neznamená, že by jeho slovo nemělo význam. Anglický král Jiří VI. pronesl v době válečného ohrožení Británie slavný projev, mimo jiné ztvárněný ve filmu Králova řeč. Věděl, že pro morálku národa je naprosto klíčové, aby vystoupil. Miloš Zeman, ač na rozdíl od Jiřího VI. netrpí žádnou vadou řeči, zatím nic takového neudělal. Srovnávat Miloše Zemana s britským panovníkem se může zdát jako legrační, ale vzhledem k tomu, jakým až monarchistickým nimbem je v České republice obestřen úřad hlavy státu, a vzhledem k tomu, že většina Čechů si Zemana vybrala za svého reprezentanta a stále mu věří, by bylo zásadní vystoupení prezidenta vhodné. 

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

šárka malínková 17.03.2020 19:22
Mlčení prezidenta v době krize tohoto rozsahu sice státnické příliš není a už vůbec ne hodno tohoto úřadu, ale při tomto obsazení platí "mlčeti zlato"... ostudných projevů jsme si za posledních sedm let užili více než dost.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru