Dalo by se říct, že se lidstvo tak dlouho obávalo nějaké katastrofy, až si ji vytvořilo samo. Je otázka, co je pro lidstvo nebezpečnější - zda koronavirus, nebo opatření pro jeho eliminaci.

První téma, na něž bych se chtěl podívat, je strach a panika. Před očima máme hlavně obrázky a počty mrtvých z Itálie. Ano, Itálii zastihl virus nepřipravenou a přišel tam velmi brzy právě přes Číňany, kteří se vraceli po oslavách čínského Nového roku. Itálie však má dvakrát méně nemocničních lůžek na 1000 obyvatel, než má Česko a téměř třikrát méně než Německo a ostatní státy měly delší čas na přípravu. Italský scénář se tedy ve střední Evropě s velkou pravděpodobností nebude opakovat.

Zatím jste si přečetli méně než 5 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Pavel Šimeček 31.03.2020 14:59
Milá redakce. Děkuji za reakci. Pokud autor používá údaj "cca 80", který není správný (to proč nedává smysl uvažovat 78 = cca 80 jsem dostatečně odůvodnil dříve), tak se nejedná jen o názor, ale o fakta. Dobře, beru v potaz, že s tím nechcete nic dělat. Zahrnu do úvah při výzvě k prodloužení předplatného. Ostatní čtenáři nechť si udělají obrázek sami.
Rostislav SCHWARZ 30.03.2020 20:56
Dobře napsané, děkuji a doufám, že ze pár let nebudu nebo moje děti utíkat na Václavském náměstí před pořádkovými silami jen proto, že mají jiný názor než vláda, jak jsem zažil v srpnu 1988, lednu 1989 a srpnu 1989...
Pavel Šimeček 30.03.2020 14:15
Prosím? Vy v mi chcete říct, že 78 let = cca 80 let? Prosím všiměte si tohoto, co autor píše: "Průměrná délka života v Itálii je 82,5 roku. Co z toho vyplývá? Že lidé na koronavirus zemřou v průměru 3 roky před tím, než by zemřeli přirozeně, což je však s otazníkem, neboť se dá předpokládat, že lidé trpící těmi zmíněnými vážnými chorobami spíše umírají dříve." Ono to pak vyjde jinak, když místo 80 let dáte 78. Najednou zemřou o 5 let dříve a to už se najednou nezdá tak málo, že? Na tomto trvám, aby se v článku upravilo, protože je to prostě lež a já jako předplatile jsem nespokojen s tím, že uvěřejňujete lži. Další námitka již k samotnému obsahu: Pán velice volně pracuje s tím, co znamená průměrný věk obětí. Průměrný věk 80 let zdaleka neznamená, že nám umírá nějak málo lidí pod 80 let. Když se podíváte sem (data ze 17.3., lepší nemám): https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2763667 Tak 48% lidí je tam pod 80 let. Těmto lidem tedy zbývá ze života výrazně více let, než autor uvádí. Proto je jeho teze chybná. Toto samotné sice asi není na stažení článku, ale budu rád, když si to zde co nejvíce lidí přečte.
Redakce iHNed - Marek Zouzalík 31.03.2020 09:53
Ne, já vám nechci říci nic. Já jsem vám pouze zprostředkoval vyjádření šéfeditora IHNED.cz. A pokud jste si nevšiml, v jaké rubrice se tento text nachází, pak si vás dovolím upozornit, že je výrazně označen jako komentář. Tedy, není to zpráva, ale názorový text - tj. text vyjadřující názor autora. Pokud chcete s názorem autora polemizovat, polemizujte. Ale obviňovat redakci ze lži, to je už poněkud za hranou.
Pavel Šimeček 29.03.2020 20:37
Pardon, tento link: https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2763667
Pavel Šimeček 29.03.2020 19:59
Prosim, stahnete clanek, dokud autor neopravi fakticke chyby. Zverejnovat tak malo kvalitni texty je pod uroven Hospodarek. Prumerny vek obeti Covid-19 v Italii zcela jiste neni 80 a vyse, jak autor tvrdi. Viz napr. rozlozeni veku obeti zde: https://www.statista.com/statistics/1103023/coronavirus-cases-distribution-by-age-group-italy/
Redakce iHNed - Marek Zouzalík 30.03.2020 12:27
Dobrý den, děkujeme za připomínku. Údaje uvedené v textu jsou však správné. Autor píše, že průměrný věk italské oběti koronaviru Covid-19 je přibližně 80 let. Toto tvrzení vychází z páteční zprávy italského Národního zdravotnického ústavu, která uvádí, že průměrný věk obětí je 78 let.
Newsletter

KaranTéma HN

Jste doma a už nevíte, co si přečíst, na co se podívat, jak zabavit děti? Právě pro vás jsme spustili nový newsletter KaranTéma HN.

Každý všední den vám pošleme pár tipů na zajímavé články, knížky, filmy, seriály nebo recepty.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru