Česko je jednou z mála zemí na světě, kde je povinné nošení roušky či jakéhokoliv kusu látky přes obličej. Jsou naopak země, které to přímo nedoporučují s argumentem, že nošení roušek vyvolává falešný pocit bezpečí a že při nesprávném používání, například když si člověk různě hmatá na obličej, to dokonce zvyšuje riziko nákazy. Jinde, například v Polsku, zase říkají, ať lidé roušky klidně nosí, ale nic nenařizují, protože podle nich není potvrzeno, že by to, pokud jde o zastavení epidemie, něčemu zvlášť pomáhalo. Světová zdravotnická organizace WHO výslovně doporučuje roušky jen pro osoby s příznaky a zdravotnický personál. V dalších zemích roušky pro všechny pro změnu doporučují (což je příklad Spojených států), a někde jsou rovnou povinné třeba při vstupu do hromadné dopravy, nebo do supermarketů (Rakousko). Prostě každý pes jiná ves. Ovšem jen v Česku a na Slovensku je zakrývání obličeje striktně povinné a za nesplnění povinnosti může přijít trest.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Tester Tester 03.04.2020 08:58
Mě teda osobně příjde, že je skoro, jako by jsme se vrátili do středověku nebo minimálně komunismu. Kdo nemá roušku, tak je okamžitě podezřelý a většina na ně kouká jako na vraha (část z nich by daného člověka nejraději upálila). Nevím jestli jste zkoušel jet na silničním kole v roušce, já jo a mále jsme se několikrát udusil a musel jí na chvíly stejně sundat. Žijeme sakra v demokracii, jak může většina podporovat takováto (možná i protiústavní) nařízení. Ať vláda poskytne reálná data a ať se podle toho každý rozhodne sám, jak moc ho to ohrožuje (ale ať dodá i reálná data co dalšího všechno občana ohrožuje pro porovnání pravděpodobnosti). Jediná klika je, že policie zatím nic moc nevymáhá (mimo udání) a vlastně poslední dobou moc vidět není naštestí. Pro ty co nesdílejí víru v toto nové náboženství, je to, ale dost nesnesilná lehokost bytí.
Jan Havlíček 02.04.2020 20:56
Částečně máte pravdu, ale na druhou stranu jsme těžce v háji a když jste v háji, tak se i stébla chytáte, zejména stébla, které stébla zavedly společnosti, které problém zvládly (J. Korea, Taiwan, Čína). CDC a USA zrovna úplně vzorem pro zvládnutí situace nejsou. Jeden ze skvělých efektů tohoto opatření je i pocit, že i malý človíček může něco dělat. Není to vše v rukou nějakých laborek. Ten pocit (ať oprávněný nebo ne) je dost cenný proti trudomyslnosti. Udělejte masku a budete spaseni, není to v rozhodnutí šlechty, ale ve vašich rukou :) Ale podívejme se na to z praktického hlediska: Kvůli koronaviru jsme zastavili prakticky celou společnost. Ekonomické náklady budou obrovské a jejich lidské následky taky budou nějaké. Exekuce, alkoholismus, sebevraždy, deprese, ztráta mnoha let investic, pak sazmořejmě čím lépe se daří ekonomice, tím více peněz lze dávat do zdravotnictví, zdravotnictví někdo musí zaplatit (díky bohu za náš systém, zejména když člověk čte o USA). Veškerá léčba něco stojí, lékaři, sestry, laboratni, ty všichni pracují za plat/mzdu, přístroje taky nejsou zdarma. Proti tomu nás ty naše náboženské roušky nestojí naprosto nic (dejme tomu 100 Kč na osobu?). Zoufale, zoufale doufám, že to pomůže a s ostatními opatřeními (inteligentní karanténa) se vrátíme do semi-normálního stavu, klidně budu stát na náměstí a kázat. Dost jsem o tom hledal a nenašel jsem jedinou studii, která by říkala, že roušky zvyšují riziko nakazení (tedy většinou psali o Influenza Like Illness, ne o koronaviru). Nutno říci, že studie jsou většinou o doktorech a o běžné populaci se moc nepíše, ještě méně o ručně vyrobených rouškách. Zato je alespoň pár studií, které říkají, že by to mohlo pomoci a logikcy to dává smysl (ať už ze směru ochrany ostatních nebo z ochrany nositele před velkými kapénkami a viral load).
Petr Bakla 02.04.2020 20:00
A co ti z nás, kdo používají hlavu primárně na myšlení, a ne jako vírou planoucí výplň do hadru na šňůrkách? Co my si počneme? Jak si máme v té hlavě rypáčím deklem non-stop přidušené srovnat, že ve chvílích, kdy převelice záleží na tom, abychom výkonné moci alespoň trochu věřili, nás tato - pod pohrůžkou - nutí konat nesmyslně?
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru