Je strašná škoda, že si neumíme zvolit politiky, kteří by alespoň teď, v době přicházející krize, byli schopni zmodernizovat stát. Ten neskutečně komplikovaný, neefektivní, zkostnatělý a papalášský systém úřadů a organizací se v Česku od devadesátých let moc nezměnil. Určitě ne mentálně. A teď se to mnohdy krutě nevyplácí.

Přibližně před půl rokem jsem měl zajímavý rozhovor s vládním zmocněncem pro digitální státní správu Vladimírem Dzurillou. Nesouhlasili jsme spolu. Já trval na tom, že se úřady digitalizují nesmírně pomalu, že zaostáváme za většinou moderního světa. On opakoval, že je třeba být optimistický a že se mnoho věcí posouvá kupředu, možná nenápadně, ale posouvá. Já nechápal, jak je možné, že musím kvůli prodloužení platnosti řidičského průkazu dvakrát fyzicky na úřad, když třeba spuštění bankovních služeb pod aplikací Revolut zabere asi tak patnáct minut času u počítače. On říkal, že nechápu, že věci jsou mnohem složitější, obzvlášť ve státní správě. A nakonec jsme se zasekli na mojí větě: "Vždyť ani ty datovky nefungujou, a to jsou úplný základ". Vládní zmocněnec mi oponoval, že datové schránky fungují naopak velmi dobře. Že je to věc, která se opravdu povedla.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jan Chytra 23.05.2020 11:00
Článek bohužel vykresluje příšerný stav státní správy. A vidím ještě další důvod problému. Roku 1948 byla nastavena směrnice, že každý vlastník čehokoliv je škodná. A to v podstatě i vlastník občanských práv. Je to zřetelně vidět na šikaně občanů, která začíná už s požadavkem na vyplnění libovolného formuláře. Za totáče se vždy říkalo dej blbovi funkci a vymyslí formulář. OSVČ jsou z hlediska státní správy zařazeny do kategorie škodná a lovná, zrovna tak z hlediska politiků všech barev a odborů. Toto hledisko je vnucováno veřejnosti i nadále a zvrhlosti Finančních úřadů jsou prezentovány jako pokrok. Stačí si vzpomenout na EET. Nejdřív to bylo údajných rozkradených 5 miliard potom to narostlo až na 15. A stejně nejsou vidět.
Pavel Valchář 22.05.2020 13:54
Pěkný a pravdivý článek, bohužel. Napište také nějaký stejně pěkný a výstižný článek o tom, jak od roku 1990 roste počet státních zaměstnanců a to i přes časté a mnohé výkřiky všech politiků, jak se tyto stavy budou snižovat. Vykřikují to hlavně před volbami, což asi nepřekvapuje. Digitalizace nezadržitelně postupuje celou společností a je to budoucnost ať chceme a nebo ne a stejně tak nezadržitelně stoupá počet státních zaměstnanců, to je opravdu zajímavé.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru