Po prudkém propadu burz v prvním kvartálu se dostavilo závratně rychlé zotavení. S&P 500 se i po masivních čtvrtečních výprodejích udržel nad hranicí 3000 bodů. Mezi institucionálními investory, například z řad penzijních či investičních fondů, ovšem převládá skepse. Centrální banky a vlády sice poskytly kolabujícím ekonomikám bezprecedentně rozsáhlé stimuly, aktuální ceny akcií však dávají smysl pouze v případě, pokud nedojde ke druhé vlně infekcí, nastane rapidní a plošné zotavení napříč sektory, zbankrotuje pouze minimum společností a velmi rychle se podaří zredukovat nezaměstnanost. Nálada velkých hráčů ostře kontrastuje s bezbřehou euforií drobných retailových investorů.

Právě zapojení drobných investorů napomohlo prudkému cenovému vzestupu z posledních týdnů. V jejich oblibě se ocitly zejména tituly, jejichž kurzy v uplynulých měsících citelně oslabily. Méně zkušené investiční publikum často ignoruje fakt, že tento pokles má i svou odůvodněnou, fundamentální příčinu. Žebříčku nejpopulárnějších titulů na retailové platformě Robinhood vévodí Ford, General Electrics a American Airlines. Jedná se tedy o firmy, které se potýkají s dlouhodobými strukturálními problémy nebo jsou obětmi současné pandemie. Přestože takové nákupy mohou přinést výrazné krátkodobé zisky, jde o značně rizikovou strategii.

Tento trend dobře ilustruje bankrotující autopůjčovna Hertz, jejíž akcie se nachází stovky procent nad květnovým minimem. Firma přitom dlouhodobě generuje vysoce záporné volné cash flow a čisté dluhy dosahují 17,5 miliardy dolarů. Společnost plánuje uspokojit věřitele prodejem své flotily. Vzhledem k současné situaci na automobilovém trhu však bude prodávat se značným diskontem. O titul je ovšem mezi drobnými hráči obrovský zájem, a to navzdory reálné šanci, že se jeho hodnota může propadnout až na nulu. Hertz se snaží abnormální situace využít a plánuje emitovat akcie v objemu okolo miliardy dolarů.

Spekulativní aktivita retailových investorů bývá často považována za faktor, který svědčí o překoupenosti trhu. Krátkodobá korekce se tak může dostavit velmi brzy.

Související
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru