Po prudkém propadu burz v prvním kvartálu se dostavilo závratně rychlé zotavení. S&P 500 se i po masivních čtvrtečních výprodejích udržel nad hranicí 3000 bodů. Mezi institucionálními investory, například z řad penzijních či investičních fondů, ovšem převládá skepse. Centrální banky a vlády sice poskytly kolabujícím ekonomikám bezprecedentně rozsáhlé stimuly, aktuální ceny akcií však dávají smysl pouze v případě, pokud nedojde ke druhé vlně infekcí, nastane rapidní a plošné zotavení napříč sektory, zbankrotuje pouze minimum společností a velmi rychle se podaří zredukovat nezaměstnanost. Nálada velkých hráčů ostře kontrastuje s bezbřehou euforií drobných retailových investorů.

Právě zapojení drobných investorů napomohlo prudkému cenovému vzestupu z posledních týdnů. V jejich oblibě se ocitly zejména tituly, jejichž kurzy v uplynulých měsících citelně oslabily. Méně zkušené investiční publikum často ignoruje fakt, že tento pokles má i svou odůvodněnou, fundamentální příčinu. Žebříčku nejpopulárnějších titulů na retailové platformě Robinhood vévodí Ford, General Electrics a American Airlines. Jedná se tedy o firmy, které se potýkají s dlouhodobými strukturálními problémy nebo jsou obětmi současné pandemie. Přestože takové nákupy mohou přinést výrazné krátkodobé zisky, jde o značně rizikovou strategii.

Tento trend dobře ilustruje bankrotující autopůjčovna Hertz, jejíž akcie se nachází stovky procent nad květnovým minimem. Firma přitom dlouhodobě generuje vysoce záporné volné cash flow a čisté dluhy dosahují 17,5 miliardy dolarů. Společnost plánuje uspokojit věřitele prodejem své flotily. Vzhledem k současné situaci na automobilovém trhu však bude prodávat se značným diskontem. O titul je ovšem mezi drobnými hráči obrovský zájem, a to navzdory reálné šanci, že se jeho hodnota může propadnout až na nulu. Hertz se snaží abnormální situace využít a plánuje emitovat akcie v objemu okolo miliardy dolarů.

Spekulativní aktivita retailových investorů bývá často považována za faktor, který svědčí o překoupenosti trhu. Krátkodobá korekce se tak může dostavit velmi brzy.

Související
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru