Týdeník The Economist ve svém článku o nadvládě strojů na trzích píše: "Po 30 let kvantitativní investování začínalo hypotézou. Analytici poté tuto hypotézu testovali proti historickým datům a vyvozovali závěr, zda hypotéza platí. Nyní je pořadí obráceno: Začíná se daty a až poté hledá se hypotéza."

Tato citace vykresluje letitý svár mezi "idejemi" a "daty", který provází investory ženoucí se za nadvýnosem na akciových trzích. Měli bychom investovat na základě hypotézy o určité kauzální souvislosti vedoucí k nadvýnosu (např. "investice do malých firem, kvůli nižší publicitě a vyššímu riziku", "investice do společností s trvalou konkurenční výhodou"), nebo na základě jasně naměřeného výsledku (např. dobře známá strategie "momentum")?

Svět "hypotéz", který k nám promlouvá honosnými myšlenkami zasloužilých investorů Grahama, Dodda nebo Buffetta, se sice dobře poslouchá, ale v poslední době nedosahuje dobrých výsledků. Osvědčené přístupy jako hodnotové investování nebo jednoduché faktory odvozené od Fama-French přestaly fungovat (příliš uvolněná monetární politika, nebo prostě vývoj?), naopak pokrok ve výpočetní síle a programovacích jazycích otevřel výrazně cestu světu "dat".

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru