Před rokem se poprvé sešla vládou svolaná Uhelná komise. Již toto září má doporučit vládě postup v útlumu využívání uhlí, nejšpinavějšího a pro klima nejnebezpečnějšího fosilního paliva. Přitom už na konci června tohoto roku ČEZ vypnul uhelnou elektrárnu Prunéřov I. A teď v srpnu narychlo končí Sokolovská uhelná se zplyňováním uhlí pro výrobu energie v elektrárně Vřesová. Přejde na zemní plyn, přestože disponuje zásobami uhlí až do roku 2040.

Ani jeden z těchto případů však není výsledkem práce Uhelné komise. Prunéřov I končí na základě dlouhodobých plánů majitele, který provoz už nemodernizoval. Sokolovská uhelná naopak reaguje na aktuální situaci na trhu, kdy náklady na emisní povolenky poslaly velmi neefektivní výrobu energie z uhelného plynu do červených čísel. Oba případy však spojuje to, že provozovat uhelné elektrárny (nebo dokonce investovat do jejich renovací) je ekonomicky čím dál méně výhodné.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru