Chcete vědět, jak dopadnou volby? Vyhraje ANO. Ale to asi tušíte. Nevíme ale, jestli to vítězství vůbec vyloudí na tváři Andreje Babiše nějaký úsměv. Spíš ne.

Půjde sice letos o zisk co možná největšího počtu krajských zastupitelů, hejtmanů a případně senátorů, zároveň jde ale o podrobný test kondice jednotlivých stran rok před klíčovými volbami do sněmovny. A tady se asi Andreji Babišovi už dělá další vráska od starostí. Průzkumy jasně říkají, že sice vyhraje a vyslouží si nějaké hejtmany, ale také se od svých voličů dozví nepříjemnou pravdu, že se mnoha z nich nelíbí jeho vládnutí v současné krizi. Nebude to zdaleka tak suverénní vítězství jako před čtyřmi lety.

Mnohé ještě nejspíš změní koronavirová zima, ta se blíží a bude krutá. Ale buďme si jistí, že výsledky letošních voleb budou jednotlivé strany číst velmi pečlivě a v mnohých pak přijdou zajímavé změny. Takže se zkusme pár dní před hlasováním podívat, jak si dnes vlastně kdo stojí a proč a jaké asi tak má šance na úspěch.


ANO

Poslední dva průzkumy Kantar a STEM shodně ukazují, že ANO ztratilo poprvé za velmi dlouhou dobu pár procentních bodů. Spadlo kousek pod třicet procent voličské podpory. Zdánlivě to není to mnoho, ale pro marketingový tým Andreje Babiše to znepokojivé je. Průzkumy zachycují teprve začátek prudkého nástupu druhé vlny covidu-19. Reálná naštvanost voličů na vládu může být v době voleb mnohem větší. A chuť volit ANO menší.

Babišův styl politiky držel ANO nad třiceti procenty dlouhé měsíce. Až letos ho poprvé silně prověřuje nějaká krize. Na jaře měl ještě výhodu, že se velká část veřejnosti v šoku z hrozící katastrofy přimkla k vládě. Nebo k ní byla shovívavější. Pak ale přišly roušky, podezřelé nákupy ochranných pomůcek z Číny, zastavená ekonomika, propouštění v pohostinství i jinde, brutální zadlužení země vládou a hlavně naprosté zaspání před druhou vlnou koronaviru. Proto ta ztráta preferencí teď těsně před volbami.

Babišovu hnutí se nyní začíná drolit měkký obal kolem tvrdého fanouškovského jádra. A předvolební výměna ministra zdravotnictví a pokus o státnický projev v televizi tomu nezabrání.

Ukazuje se, že pro ANO je velkým handicapem, že svoji existenci staví v podstatě jen na osobě Andreje Babiše. První generace osobností typu Martin Stropnický nebo Věra Jourová je pryč. Žádné jiné výrazné postavy se po boku Andreje Babiše neobjevují. Je to sice pochopitelné, když Babiš hnutí svým způsobem vlastní, a možná je mu to i samotnému příjemné, ale s osobní popularitou vůdce pak padá i popularita celého hnutí.

Hlavní otázkou je, jak velký má ten měkký obal podíl mezi dosavadními podporovateli ANO. Jak moc hrozí, že od ANO během a po koronakrizi odejdou tihle vlažní babišovci k SPD, Pirátům nebo vůbec nepřijdou k volbám. 

K těm navíc nemusí dorazit ani to tvrdé jádro voličů ANO. Zejména senioři, mezi nimiž má Babiš velké procento fandů, mohou ze strachu z nákazy zůstat raději doma.

A za rok to může být stejné. Koronavirus tu ještě bude, následky druhé vlny mohou být katastrofické, nedůvěra ve schopnost vlády se s tím vypořádat nízká. Krajské a senátní volby budou v tomto smyslu zajímavým zahřívacím kolem.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Zdenek Najman 25.09.2020 12:20
KDU a TOP09 budou muset před sněmovnou do koalice se silnějším partnerem, jinak je tak 50% šance, že vypadnou. Těžko říct, jestli liberální TOPka a konzervativní KDU k sobě najdou cestu.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru