Volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu potvrdily ústup či přímo rozpad tradičních levicových stran, tedy sociálních demokratů, resp. komunistů. ČSSD, v letech 1996–2010 dominantní aktér levého středu, nedokázala zvrátit trend poklesu podpory po roce 2010. Po zisku 7,27 % ve sněmovních volbách před třemi lety se letos v agregovaném zisku hlasů dostala jen mírně nad 5 %. Podobně strmý pád zaznamenává v posledních letech i KSČM, byť se její výsledky až do roku 2017 pohybovaly zpravidla na polovině zisku ČSSD.

Levicový tábor, který v roce 2006 generoval polovinu mandátů ve sněmovně a s nímž se Jiří Paroubek chystal asertivně vládnout, je tak po 15 letech sotva na pětině tehdejšího potenciálu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Mil We 08.10.2020 17:47
Souhlas s p. Strakou. Pirati jiste vyplnuji mezeru na politicke mape, ale nemyslim, ze na strane levice. Tu totiz opravdu vysalo ANO.
jp.straka 08.10.2020 13:48
Zajímavá úvaha, nicméně nesouhlasím s tím, že by Piráti měli být označování za nástupce levice, neboť mnohá témata, která autor označuje za "levicová" (jakkoli i o této kategorizaci by se dalo dlouze polemizovat), ve svých programech v poslední době vyzdvihují i jiné strany (např. STAN nebo lidovci). Rovněž nesouhlasím s tvrzením o "tradičně rovnostářském Česku", neboť jde o médii (a částí ekonomů) používaný pojem, který vychází zpravidla jen z porovnání rozdílů v platech, aniž by zohledňoval ostatní aspekty kvality života. "Rovnostářské Česko" je ve skutečnosti mýtus, naopak sociologické studie prokazují, že v porovnání s obyvateli jiných zemi jsou Češi ve skutečnosti velcí odpůrci rovnostářství (viz Prokop, Daniel. Slepé Skvrny: O chudobě vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti. Host, 2019, kapitola 6 str. 242-243).
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru