Česká republika bývá často hydrology a vodohospodáři označována za střechu Evropy. Prochází námi hlavní evropské rozvodí a je pravdou, že jsme z hydrologického hlediska silně závislí především na srážkách. Máme však i nezanedbatelné a dosud ne plně využívané zásoby podzemní vody, které jsou v mnoha ohledech vnímány jako zlaté rezervy. Hydrologická bilance nutila naše předky k ne vždy ideálnímu nakládání s vodou a především pak s krajinou. Dostupnost vody je totiž velmi úzce spojena nejen s množstvím spadlých srážek a intenzitou výparu, ale i způsobem, jakým právě s krajinou pracujeme, jak ji využíváme a jak o její kvality pečujeme.

V posledních dekádách si Česká republika několikrát vyzkoušela, co to jsou velké povodně, a v posledních několika letech jsme zažili i jejich opak – sucho. Oba dva fenomény k našemu klimatu patří, avšak současné projevy extrémů počasí vedou k dalším zamyšlením, a to nad probíhající globální klimatickou změnou a některými "všespásnými" a velmi nákladnými projekty.

V kontextu těchto fenoménů se v naší zemi setkáváme s projevy dlouhodobé degradace kvality našich ekosystémů, ale i se snahou je regenerovat, zavádět agroenvironmentální opatření v naší zemědělské krajině. Přemýšlíme, jak rozumně obnovovat naše lesy, revitalizovat narovnaná koryta našich řek a zavádět i v urbanizovaných oblastech přístupy směřující k šetrnému nakládání s vodou. Je zřejmé, že v krajině vzniká prostor pro střety zájmů. Bylo by asi utopií domnívat se, že zájmy všech aktérů, kteří projevují vůči krajině své nároky, budou bezvýhradně naplněny a uspokojeny.

U řady projektů tak jde o nalézání optimální varianty a hledání kompromisů. Existují ovšem projekty, kde si nejsem jistý, zda při reflexi minulých zkušeností lze optimální varianty vůbec nalézt a zda lze najít zmiňovaný kompromis. Z minulosti řady civilizací víme, že špatná rozhodnutí vedla k jejich kolapsu nebo k zásadnímu ohrožení jejich budoucnosti.

Takovým problematickým projektem je z pohledu přírodovědce, který se zabývá řekami a krajinou, i kanál Dunaj–Odra–Labe. Na pomyslném českém stole je již mnoho staletí – a mimo jiné právě proto by se měl podle současných podporovatelů realizovat. Prý i z úcty ke Karlu IV. A když ne celý, tak aspoň v nějakých dílčích částech.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru