Řecký euro-exit bývá často zlehčován s poukazem na nízkou váhu Řecka na celoevropském HDP. Celkový zahraniční dluh této země je ale stejný jako dluh Lehman Brothers (necelých 500 mld. USD) a výbušný potenciál řeckého euro-exitu není malý.

Co se tedy může stát, pokud Řekové po volbách nebudou spolupracovat se zahraničními zachránci? Jelikož řecký stát stále hospodaří s primárním deficitem (deficit rozpočtu bez platby úroků), bez peněz z MMF a EU bude rychle tlačen k zavedení vlastní měny. Jinak by neměl na výplatu penzí ani mezd ve státní správě. Přímý dopad zavedení drachmy na hospodaření státu ale nebude nijak dramatický.

Primární deficit Řecka již není nijak hluboký a potřebné peníze by natiskla Athénská centrální banka. I když stát není již v takovém defictu, řecká ekonomika jako celek - stát dohromady s bankami, podniky, domácnostmi - je stále hodně závislý na zahraničním financování. Deficit běžného účtu platební bilance je stále nad 10 % HDP.

Zavedení drachmy se proto neobejde bez přísných kontrol odlivu deviz ze země a bude muset být doprovázeno masivním tiskem nové měny. Nastartuje se skokové vyrovnání vnější nerovnováhy inflační cestou. V důsledku toho většina Řeků s úsporami na účtech u domácích bank (v nových drachmách) rychle zchudne a kvůli kapitálovým úsporám bude také řada dováženého zboží špatně dostupná.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru