Pokud by měl být deficit kvůli euro-fondům skoro dvojnásobný, otřese to dobrým jménem Česka na finančních trzích. Panika ale nehorzí. Ať už bude propad v příjmech z Bruselu jakýkoliv (Premiér Nečas v tomto roce mluví až o 112 mld. CZK), bude mít na hospodaření státu pouze jednorázový efekt. Český stát má navíc pořád relativně nízký veřejný dluh a ministerstvům na účtech leži rezervy z předešlých let přesahující 100 mld. korun.

Vláda by ale kvůli jednorázovým škodám neměla narychlo vymýšlet nová úsporná opatření a dělat nepořádek v nastavení daňového nebo sociálního systému. Neschopnost čerpat peníze z EU je třeba brát jako jednorázovou škodu podobnou například povodním. V případě bruselských peněz naštěstí nikomu nejde o život a škody jsou z velké části dílem naší vlastní hlouposti. Podobně jako u povodní se ale jedná o jednorázový náklad, který by měl stát krýt jednorázovými prostředky. V úvahu připadá buď jednorázová daň nebo prosté navýšení veřejného dluhu a tisk nových dluhopisů.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru