Problém Španělska není tak jako v Řecku v rozpočtovém uličnictví vlády. Španělé potřebují pomoc s úklidem po realitní bublině, a to především v bankovním sektoru. Banky drží ve svých aktivech nadhodnocené nemovitosti, kterých se nemohou zbavit, protože nemají dostatek kapitálu, proti kterému by je odepsaly. Potřebují je vyprodat, aby si rozvázaly ruce pro normální poskytování úvěrů. Realitní sektor zase potřebuje, aby ceny nemovitostí a pozemků propadly.

Těžko něco jiného zastaví padající poptávku po nemovitostech a volný pád španělského stavebnictví. Trh znovu rozhýbou pouze levnější nemovitosti, které bude chtít někdo koupit. Záchranný balík pro španělské banky je tak na první pohled krok správným směrem. Je správné i to, že není podmíněn novými domácími úkoly pro španělskou vládu. Nové vládní úspory by v této situaci úklid po realitní bublině jenom ztížily.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru