Mizerné výkony české ekonomiky se dnes těžko dají hodit na hlavu euro-krizi. Český export si vede rekordně dobře, zatímco české domácnosti zažívají nejhlubší propad spotřeby v novodobé historii. Takto prudce nešláply na brzdu ani těsně po pádu Lehman Brothers, kdy světová ekonomika přežila klinickou smrt.

Porovnání s regionem není ale vždy úplně fér. Slovenská ekonomika sice roste výrazně rychleji, ovšem není to dáno pouze domácí poptávkou, ale naopak ještě lepším exportním výkonem a větší vahou zahraničního obchodu na celkovém HDP. Dynamika slovenských exportů je skoro dvojnásobná, zatímco spotřeba domácností podobně jako v Česku také klesá (i když nutno dodat, že méně).

Současně slovenská nezaměstnanost v průběhu krize narostla víc a zůstává na vyšších úrovních než v Česku (okolo 13%). Rozdíl mezi českou a slovenskou nezaměstnaností je poblíž osmiletých maxim a slovenským spotřebitelům evidentně z jejich exportně taženého růstu doma moc nezůstává.

České útraty v obchodech padají ještě rychleji kvůli rychlejšímu vyrovnávání veřejných rozpočtů, to ale Slováky nakonec čeká taky. Otázkou do pranice tedy není, jestli by si Česko zasloužili nebo nezasloužili růst rychleji. Je třeba se spíše ptát, jak kvalitně se nám daří zeštíhlovat veřejné finance. Pokud bychom platili slabým růstem za kvalitnější a efektivnější veřejnou správu, nejsme rozhodně proti. Pokud výměnou za několik hubených let nakonec dostaneme pouze jednu z nejvyšších DPH na světě, není čemu tleskat.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru